Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan İnsan Yaşantısında En Büyük İsraflar Ne Üzerindendir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnsan Yaşantısında En Büyük İsraflar Ne Üzerindendir?

  Reklam
  İsraf, gereksiz ve ölçüsüz harcamaktır. Biz her ne kadar israfı, suyun fazla akıtılması, ekmek kırıntılarının çöpe akıtılması, pastanın yarısının yenip yarısının çöpe atılması olarak görüyorsak da asıl israf gereksiz ve yersiz harcanan her şey için söylenebilir.
  En büyük israf ekmek ve su üzerinden değildir.

  Ekmek ve su, israfı da değerlendirilen nimetlerdir. Ekmek atıldığında kuşlara, kedilere, köpeklere yem olur. Bu bir tür israftan kurtulmuş olabilir. Su ne kadar dökülürse dökülsün, denizlerde tekrar buharlaşıp su olarak gelebilir. İhtimal de olsa insanın ömrü israf edildiğinde geri dönüşümü yok, en büyük israf hayat israfıdır ve en büyük israf sağlık israfıdır. Yine en büyük israf iman nimetinin israfıdır, en büyük israf ilim israfıdır. Allah’ın verdiği ilmi gereksiz yere, boş yere harcamak ve kullanmamak israftır. Allah neyi nimet olarak kuluna lütfetmişse o muhakkak gerekli ve dengeli bir şekilde kullanılmalıdır.


  Su bir nimettir, doğru gerekli ve dengeli kullanılmalıdır. Ekmek nimettir, doğru dengeli ve gerekli kullanılmalıdır. Ama sağlık da bir nimettir, hayat da bir nimettir. Mü’min bir cemaatin içinde olmak da bir nimettir. Anne, baba, kardeşler nimettirler, asla çarçur edilmemelidirler. Bir Müslüman’ın kardeşlik mefhumunu zedelemesi de israftır.

  Bir Müslüman’ın ekmeği çöpe atmaya kıyamadığı gibi, israftan korktuğu gibi, elektrik israfından çekindiği gibi, suyu musluğu fazla açmaktan çekindiği gibi mü’min kardeşlerini de çarçur etmekten de çekinmelidir. Bir mü’min kardeş, mü’minlik nedeniyle kardeş olunmuş bir insan, 10 kilovat elektrikten daha değersiz midir? Anne baba ne ile ölçülebilir bir nimettir ki onların varlığı gereksiz ve yersiz kullanılmış olsun? İsraf haramdır. Allah israf edenleri asla sevmez. Allah’ın sevmediği işlerdendir israf. Ama israf sadece suyun boşa akıtılması değildir. Boşa akan hayat, boşa geçen her dakika israftır. Bir dakika asla bir okyanustan bile daha değersiz değildir.

  Velhamdülillahi rabbil âlemin.

  Nureddin Yıldız


  Paylaş
  İnsan Yaşantısında En Büyük İsraflar Ne Üzerindendir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zamanın da israfı olur yiyecek içeceklerin giysilerin de israfı olur. Bunlar bütün insanlar tarafından kullanılan ve bir çok insan tarafından israfına dikkat edilmeyen konulardır.