Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan İslamda Sözünde Durmak, Dürüsüt Ve Güvenilir Olmak Neden önemlidir? kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda Sözünde Durmak, Dürüsüt Ve Güvenilir Olmak Neden önemlidir? kısaca

  Reklam
  Olgun yüce bir insanın en büyük özelliklerinden birisi, onun güvenilir olmasıdır. Sürekli yalan söyleyen, verdiği sözleri yerine getirmeyen insanlar, diğerlerinin güvenlerini yitirirler; sevilmeyen, daima kuşku ile bakılan biri olurlar.

  “Sözünde durmak”, birine söz verildiğinde, söz verildiği gibi yerine getirmek demektir. Örneğin arkadaşına “Perşembe günü saat dokuzda sizin evde olurum” diye söz vermişseniz; söz verdiğiniz gün ve saatte orada olmanız gerekir.

  Dinimiz verilen sözlerin mutlaka yerine getirilmesini emreder:

  “Verdiğiniz sözü yerine getirin; çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” ( İsra 34)

  Sözle birlikte yemin edilmişse, durum daha da ciddidir. Çünkü Allah adına yemin etmek, verilen sözde Allah’ı şahit göstermek demektir. Yeminine aykırı davranmak büyük günahlardandır. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Allah’ı şahit tutarak yemin ettikten sonra yeminlerinizi bozmayın;
  Allah’ı kendinize şahit gösterdiğiniz halde yemininizi nasıl bozarsınız!” (Nahl 91-92)


  Sözünde Durmakla İlgili Bazı İncelikler

  Çok gerekmedikçe söz vermeyin. Çünkü ileride duygu ve düşünceleriniz değişebilir; şartlar başkalaşabilir.
  Söz verirken, inşallah demeyi unutmayın; böylece içtenliğiniz oranında Allah’ın yardımını yanınıza almış olursunuz.
  Söz verirken kendinizi kısıtlamayın. Örneğin saat dokuzda orada olurum demek yerine dokuz civarında orada olurum derseniz, sözünüzü tutma olasılığınız yükselir.
  Söz vermede kelime oyunları yapmak, sözünden dönmek gibidir. Çünkü söz vermede asıl olan karşıdakinin beklentisini yerine getirmektir.


  Söz verirken veya anlaşma yaparken durum iyice netleştirilmeli, taraflar birbirini tam olarak anlamalıdır.
  Önemli konularda anlaşmalar, detaylı bir şekilde yazılmalıdır.


  Hz. Peygamber’in kısa süre içinde yüzbinlerce insanın sevgisini ve bağlılığını kazanmasındaki sırlardan birisi, onun güvenilir bir insan olmasıydı. Biz de Allah’ın ve insanların sevdiği biri olmak istediğimize göre, güvenilirliğimize gölge düşürecek davranışlardan uzak durmalıyız.

  Güvenilir ve dürüst olmak, kalp temizliğinin en önemli göstergelerinden biridir.
  İç dünyası temiz olan birinin ahlakı ve davranışları da düzgün olur.

  Dr. Ali Kuzudişli  Paylaş
  İslamda Sözünde Durmak, Dürüsüt Ve Güvenilir Olmak Neden önemlidir? kısaca Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  En güzel örnek peygamber efendimizin hayatından verilir. Daha peygamberlik ile görevlendirilmeden önce de müşrikler onun güvenirliğine inanır onun hakemliğini isterdi peygamber olduktan sonra da eşlerini mallarını ona emanet ederlerdi.sözünde durmak nedir uzun,  islamda sözünde durmak,  sözünde durmak ve güvenilir olmakla ilgili hikayeler,  sözunde durmak ve güvenilir olmakla ilgili hadisler,  sözünde durmak ve dürüst olmak ile ilgili hadisler,  islamda sozunde durmak,  guvenilir olmak neden onemlidir