Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan İslam hukukunda zinanın cezası nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam hukukunda zinanın cezası nedir?

  Reklam
  Islâm hukukunda zinanin cezasi nedir? Suçlunun evli olup olmamasina göre bu ceza degişir mi?
  Zina büyük günahlardan biridir. Âhiretteki cezasi ayridir, dünyadaki de ayri. Âhiretteki cezasi ancak kesin tevbe, istigfar ile kalkmis olur. Rabbimiz tevbe eden kimseyi, pismanlik derecesine, duydugu teessür ve üzüntünün siddetine göre afvina lâyik görür.
  Bu, sahsin kendi vicdanindaki duygusudur. Kullar buraya giremez. Kullarin girebilecegi yer, disa akseden durumdur. Buna göre, bir kimsenin zina ettigi dört âdil sahidin sehadetiyle sabit olursa, evli ise recmedilip, taslanarak öldürülür. Bekârsa yüz sopa vurularak ikaz edilir.


  Ancak, böylesine agir bir cezanin verilebilmesi için sahidlerin iki tarafin tenasül uzuvlarini iç içe gördüklerine sahidlik etmeleri lâzimdir. Bu sehadetten sonradir ki, bekârlar yüz sopayla, evliler recm ile tecziye edilirler.
  Bu cezadan ölenlerin cenazeleri yikanir, kefenlenip namazlari kilinarak normal sekilde defnedilirler.
  Recm sirasinda ilk taslari sahidlerin atmalari gerekir. Sahidler taslamaya yanasmazlarsa ceza düser, hüküm kalkar.
  Recm veya had suçu islemis olan insan, kendi kendine bu suçun cezasini veremez. Zira bunlarin cezalarini devletin basi imzalayip vermesi gerekir. Tatbikatçisi O?dur. Sahsin kendisine düsen, göz yasi döküp âhiret cezasindan afvolmaya lâyik hale gelmektir.


  Ahmet Şahin


  Paylaş
  İslam hukukunda zinanın cezası nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde en büyük günahlardan bir tanesi olan zina yapan kişilere şahitlik yapan varsa her birine yüzer tane olmak üzere kırbaçlama cezası verilir.