Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Hileli iş yapan yerde çalışanın durumu nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hileli iş yapan yerde çalışanın durumu nedir?

  Reklam
  SORU: Hocam benim çalıştığım işyerinde ticari araç yedek parçaları satılmaktadır. Ben de muhasebeye bakıyorum. Bize kazalı araç geliyor kaskolu araca alınması gereken malzemeler sigorta şirketine bağlı eksper gelip kaza raporu çıkartıp araca alınması gereken yedek parça işçilik listesi çıkartıp araç sahibi ile uzlaştıktan sonra alınan malzemelerin faturası talep ediyor. Araç sahibi eksperin çıkarmış olduğu hasar raporundaki bazı yedek parçaları yenisini almayıp eski malzemeyi onarıp takıyor ve bizden yenisini almışız gibi fatura istiyor. Bu gibi işlemlerde helal haram hususunda işyeri sahibi ya da elemanların durumu nedir? Yapılacak bu faturalama işlemi İslam’a göre hükmü nedir? Sonuçta fatura işlemini ben yaptığım için rahatsız oluyorum caiz olmadığı için. Bu durumda benim için ne önerirsiniz?

  CEVAP:
  Yalanın ve hilenin karıştığı bir işten bereket gider. Sizin durumunuz dolaylı olarak işe karışmak şeklinde anlaşılabilir. Tavsiyeden öteye gitmeseniz bile mesul olmayacağınızı düşünüyorum. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Hileli iş yapan yerde çalışanın durumu nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hile karıştırılan bir iş yerinde çalışan işçiler doğrudan onlara yardım etmiş sayılmazlar. Fakat bu tür işlerde bereket olmayacağı için kişinin kazandığı da aynı kefede olur.