Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Çevrenin etkisiyle ahlak değişebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çevrenin etkisiyle ahlak değişebilir mi?

  Reklam
  Sual: Ahlak değişmez mi?

  CEVAP
  Herkesin ahlakı değişebilir. Hiçbir kimsenin huyu, yaratılıştaki gibi kalmaz, sonradan değişebilir. Ahlak değişmeseydi, Peygamberlerin gönderilmesi hâşâ faydasız, lüzumsuz olurdu. Terbiye ve ceza usulleri abes olurdu. İlmin ve terbiyenin fayda sağladığı her zaman görülmüştür. O halde, ahlakın değiştiği güneş gibi meydandadır. Ancak, bazı huylar pek yerleşmiş, ruhun özelliği gibi olmuştur. Böyle huyları değiştirmek, yok etmek pek zor olur. Böyle ahlak, en çok, cahil, kötü kimsede bulunur. Bunu değiştirmek için ağır riyazet ve çok mücahede gerekir. Nefsin isteklerini yapmamak için çalışmaya Riyazet,nefsin istemediği şeyleri yapmaya Mücahede denir.

  İnsanlar iyiliğe, yükselmeye elverişli olarak doğar. Sonra, nefsin kötü arzuları ve güzel ahlakı öğrenmemek ve kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, kötü huyları meydana getirir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Her çocuk, Müslümanlığa elverişli olarak dünyaya gelir. Bunları sonra anaları babaları, yahudi, hıristiyan veya dinsiz yapar.) [Taberani]
  alıntı...
  Paylaş
  Çevrenin etkisiyle ahlak değişebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insanın en zor değiştirebildiği tarafı huyudur. Yedisinde ne ise yetmişinde de odur denmiş. İnsan huylarının değişmesini istiyorsa ve özellikle dinimizin isteklerini yerine getiriyorsa peygamber efendimizi örnek alıyorsa elbetteki huyları da çevresi ile birlikte değişir.