Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan İyi huylu olmak ve iyi ahlakı muhafaza edebilmenin çaresi nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İyi huylu olmak ve iyi ahlakı muhafaza edebilmenin çaresi nedir?

  Reklam
  Sual: İyi huylu olmak ve iyi ahlakı muhafaza edebilmenin çaresi nedir?
  CEVAP
  Kötü niyet ile olmayan hikmet, adalet, iffet ve şecaat, iyi ahlakın kaynağıdır. İyi huylu olmak için ve iyi ahlakını muhafaza edebilmek için, salih kimselerle, iyi huylularla arkadaşlık etmelidir. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Kurtulmanın tek çaresi vardır, o da kurtulanlarla beraber olmaktır.)

  İnsanın ahlakı, arkadaşının huyu gibi olur. Ahlak, hastalık gibi bulaşıcıdır. Kötü huylu ile arkadaşlık etmemelidir. Hadis-i şerifte, (İnsanın dini, arkadaşının dini gibi olur) buyuruldu. Faydasız şeylerden, oyunlardan, zararlı şakalaşmaktan ve münakaşa etmekten sakınmalıdır. İlim öğrenmeli ve faydalı işler yapmalıdır.

  Ahlakı bozan, şehveti harekete getiren seks, fuhuş kitapları okumamalı, böyle radyo ve televizyondan sakınmalıdır. İyi huyların faydaları ve haramların zararları ve Cehennemdeki azapları, hep hatırlanmalıdır.

  Mal mevki arkasında koşanlardan hiçbiri muradına kavuşamamıştır. Malı, mevkii hayır için arayan ve hayır işlerde kullanan, rahata, huzura kavuşmuştur.

  Mal, mevki gaye olmamalı, hayra vasıta olmalıdır. Mal mevki, bir deryaya benzer. Çok kimse, bu denizde boğulmuştur. Allahü teâlâdan korkmak, bu deryanın gemisidir. Hadis-i şerifte, (Dünyada, kalıcı değil, yolcu gibi yaşamalı! Öleceğini hiç unutmamalı!) buyuruldu. İnsan, dünyada baki değildir. Dünya zevklerine daldıkça, dertler, üzüntüler, güçlükler artar.

  Aşağıdaki hadis-i şerifleri hiç unutmamalıdır:
  (Kişi, az ibadet etse de, güzel ahlakı ile en yüksek dereceye kavuşur.) [Taberani]

  (İnsan, güzel huyu ile, Cennetin en üstün derecelerine kavuşur. [Nafile] İbadetlerle bu derecelere kavuşamaz. Kötü huy, insanı Cehennemin en aşağısına sürükler.)
  [Taberani]

  (İbadetlerin en kolayı, az konuşmak ve iyi huylu olmaktır.)
  [İbni Ebid-dünya]

  Birinin gündüzleri oruç tuttuğu, geceleri namaz kıldığı, fakat kötü huylu olduğu, dili ile komşularına, arkadaşlarına eziyet ettiği söylendiğinde, Peygamber efendimiz cevabında, (Böyle olmak iyi değildir. Gideceği yer, Cehennem ateşidir) buyurdu.

  İnsan günahını ne kadar çok büyük görürse o kadar iyidir. Fakat günahı yüzünden Allahü teâlânın sonsuz rahmetinden ümit kesmek caiz değildir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Allahü teâlâ buyurdu ki: İşlediği günahı affımın yanında büyük görene gazaplanırım. Eğer acele etmek şanımdan olsaydı, acele ceza verseydim, rahmetimden ümit kesenlere acele ceza verirdim.) [Deylemi]
  alıntı...  Paylaş
  İyi huylu olmak ve iyi ahlakı muhafaza edebilmenin çaresi nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz örnek biri olarak gönderilmiştir. Onun gösterdiği yolu öğrenerek ve bunu devam ettirmek için ahlaken iyi huyda olan kişilerle arkadaşlık kurarak sağlamak mümkündür.iyi huylu olmak nedir