Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Can çıkar, huy çıkmaz deniyor, kötü huy değişmez mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Can çıkar, huy çıkmaz deniyor, kötü huy değişmez mi?

  Reklam
  Sual: Can çıkar, huy çıkmaz deniyor, kötü huy değişmez mi?
  CEVAP
  Can çıkar, huy çıkmazsözü, gazap, şehvet gibi insanın fıtratında olan şeylerin tamamen yok edilemeyeceğini bildirmek için söylenmiştir. Terbiye etmek başka, yok etmek başkadır. Nasihat ile insan terbiye edilebilir. Onun için Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Nasihat et, nasihat müminlere elbette fayda verir.) [Zariyat 55]

  Huyu değiştirmek mümkün olduğu için, çocuk terbiyesi hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Çocuğu güzel terbiye, evladın babasındaki haklarındandır.) [Beyheki]

  (Evladınıza ikram edin, onları edepli, terbiyeli yetiştirin!) [İbni Mace]

  (Çocuğu terbiye etmek, tonlarla sadakadan daha sevaptır.) [Tirmizi]

  (Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altındakileri Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz.)
  [Müslim]

  Peygamber efendimiz, (Ahlakınızı güzelleştirin) buyurdu. (Din nedir) diye sual edilince de,(Din, güzel ahlaktır) buyurdu.

  Şu halde dinin emirlerine uyup yasak ettiklerinden kaçan kimse, huyunu değiştirip güzel ahlaka sahip olur. Güzel ahlakın ne olduğu sorulduğu zaman da buyurdu ki:
  (Güzel ahlak, gelmeyene gitmek, vermeyene vermek ve zulmedeni affetmektir.)[Hakim]

  Akılsız hayvanı bile ehlileştirmek, bazı alışkanlıklar kazandırmak mümkündür. Mesela av hayvanına, avını yememesi, tuttuğu avı getirmesi öğretilebiliyor. Akıllı insanın terbiyesi ise daha kolaydır. Dinimiz de, nefsimizi terbiye etmemizi, nefsini terbiye edenlerin iki cihan saadetine kavuşacağını bildiriyor. Nefsimizle cihadın önemi büyüktür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Asıl mücahid, Allahü teâlâya itaat uğrunda nefsi ile cihad edendir.) [Tirmizi]

  Bir erik çekirdeği, ne elmadır, ne de eriktir. Bu çekirdek, toprağa konur, sulanıp gübrelenirse erik ağacı olabilir. Bu ağaçtan da erik alınabilir. Bu ağaca ne kadar bakılırsa bakılsın, erik çekirdeğinden elma olmaz.

  İşte bunun gibi, gazap ve şehvet terbiye ile yok edilemez. Zaten dinimiz de bunların yok edilmesini değil, terbiye edilmesini emrediyor. Terbiye edilince de zararları önleniyor. Mesela gazabı saldırganlık derecesinde olmak kötü olduğu gibi, gazabın tamamen yok olması da zararlıdır. Tehlikelere karşı koyamaz. Terbiye ile itidal sahibi olunabilir. İsraf da, cimrilik de kötüdür. İkisinin ortası cömertliktir. Terbiye ile, dine uymakla insan cömert olabilir. Dinimiz, aşırılıklardan uzak, orta yolda olmayı emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Sizi vasat bir ümmet kıldık.) [Bekara 143]

  Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
  (İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [Beyheki]

  [Vasat,
  ifrat ve tefritten, her türlü aşırılıklardan uzak olan demektir.]
  alıntı...
  Paylaş
  Can çıkar, huy çıkmaz deniyor, kötü huy değişmez mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların doğum ile birlikte getirdikleri bazı huyları vardır. insan kendinde kötü olduğunu düşündüğü huyunu değiştirmeye karar vermesi ile iradesi sayesinde yapabilir. Yoksa bir huy düşüncede ve kalpte yerini bulur.