Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Finans kurumlarından yararlanarak ev alan biri faize bulaşmış olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Finans kurumlarından yararlanarak ev alan biri faize bulaşmış olur mu?

  Reklam
  SORU: Ben finans kurumlarından yararlanarak ev almak istiyorum. Bildiğim kadarıyla vekalet vererek gerçekleştiriliyormuş. bu ne kadar doğrudur? ben bu şekilde ev alırsam faize bulaşmış olur muyum?


  CEVAP:
  Sizin ‘finans kurumu’ olarak adlandırdığınız kurumlar, yasalar önünde diğer bankalarla aynı durumdadır. Sahiplerinin helal/haram hassasiyeti gözetmeleri onların Rableri ile aralarındaki bir iştir. Onlar, özellikle helal iş yaptıklarını iddia ediyorlar. Biz ise haram iş yaptıklarını belgeleyecek durumda değiliz. İnşaallah helal dairesinde kalmıştırlar diye temenni ediyoruz. Çaresizseniz, bu şartları gözeterek kullanabilirsiniz. Allah, batmaktan ve kaymaktan korusun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Finans kurumlarından yararlanarak ev alan biri faize bulaşmış olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kredi ile ev almak haramdır! Allah (Azze ve Celle) bizi faizden korusun. Allah-u Teâlâ faizle uğraşan kişiyi kendisine ve rasulüne şavaş açmış olarak algılıyor. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de faiz yiyen kimsenin annesi ile zina etmiş gibi olduğunu söylüyor. Allah-u Teâlâ’nın haram kıldığını hiç kimse helal kılamaz!Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Ey iman edenler, Allah’tan korkun, eğer müminler iseniz faizden geri kalan kısmı bırakın. Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Rasulü ile harbe girdiğinizi bilin. Tevbe ederseniz, ana malınız sizindir. Ne haksızlık edersiniz, ne de haksızlığa uğratılırsınız.”
  Bakara: 278-279
  Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Faiz yetmiş üç kısımdır. Onların günah bakımından en hafifi, kişinin annesi ile zina etmesi gibidir. Bilin ki, faizin en şiddetlisi Müslüman kişinin ırzıdır’ buyurdu.”
  Hâkim: 2259, İbni Mace: 2274, İbnu’l-Carud: 647 Albânî Sahihu’l-Cami: 3539faizle uğraşan insanın namazı kabul olurmu