Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Faiz alan da veren de melundur,hadisine göre mevcut hukuk sisteminde avukatlık yapmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Faiz alan da veren de melundur,hadisine göre mevcut hukuk sisteminde avukatlık yapmak

  Reklam
  SORU: Faiz alan da veren de melundur, hadisi dikkate alındığında mevcut hukuk sisteminde avukatlık yapmak caiz midir? Çünkü gerek ticaret hukuku gerek borçlar hukuku faizin fahiş boyutlarda olduğu hepimizin malumudur. Ayrıca islami hassasiyeti olan müvekkiller bile avukatlarından kanuni faizi talep etmekte bu konuda da avukata inisiyatif alanı kalmamaktadır.

  CEVAP:
  Avukatlık sadece faizli işlem üzerine yürütülen bir meslek değildir. Ama faiz kadar ağır olan bazı günahlar açısından kaygan bir zeminde icra edilebilen bir meslektir. Bu nedenle avukatlık için tamim yapıp ‘icra edilemez’ şeklinde bir kural koymayalım da, ‘riskli alanlarda dikkat edilmesi gereken bir meslektir.’ diyelim; daha adil davranmış oluruz. Çünkü faiz kadar yalan da ağır bir günahtır ve avukatlık açısından her adımda Müslüman’ı riske sokan bir tehlikedir: Ama sırf tehlike açısından bir karşılaştırma yapılacaksa imamlık bile sorunsuz bir meslek değildir bu düzen içinde: Kaçarak halledebileceğimiz bir iş yoktur aslı zatında. İmanımızı ve kişiliğimizi muhafaza ederek yangının ortasına dalmamız gerekebileceğini unutmayalım. Allah yardımcımız olsun.

  Nurettin Yıldız  Paylaş
  Faiz alan da veren de melundur,hadisine göre mevcut hukuk sisteminde avukatlık yapmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Faiz ile iş yapan bir kimse başkasına da yaptırarak onların da günaha girmesine yol açar ayrıca bu işe ortak olan başka bir kimse de haram işler.