Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Önce helal edilen borç sonra geri istenir mi,istenmesi halinde ödenmesi gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Önce helal edilen borç sonra geri istenir mi,istenmesi halinde ödenmesi gerekir mi?

  Reklam
  SORU: Sayın hocam ben uzunca bir konu anlatacağım sonra sorumu soracağım. Ben bundan 1 yıl önce namaz kılmıyordum. Bir takım günahlara da bulaşmıştım. Çok şükür Rabbime ki bana hidayet nasip etti ve namaza başladım. Bütün kötü işlerimden vazgeçtim ve umreye gittim. İslami konularda utanma olmadığı için ben sorumu utansam da sormak istiyorum. Ben namaza başlamadan önce bir bayanla birlikte oluyordum. O bayan İstanbul’daydı, ben Konya’da. Her ay ben İstanbul’a gidip buluşuyorduk. Maddi durumum iyi olmadığı içinde o bayan bana para vermişti 3 milyar kadar. Defalarca ödemek istediğimi belirttim ayda 100 lira bari yatırayım borcum kalmasın dedim ama kendisi kabul etmedi ben o parayı sana helal ediyorum dedi. Ben ne zamanki namaza başladım tevbe ettim günahlarımdan vazgeçtim her şeyi bir kalemde sildim, ayrılmayı duyunca parayı istemeye başladı. Beni rahatsız ettiği için tekrar beni şeytana uydurur korkusu ile de telefon numaramı değiştirdim. Artık bana ulaşamıyor ama önce helal ettiği bir parayı şimdi isteyebilir mi? Benim o parayı ödemem gerekir mi?


  CEVAP:
  Verilen helalliği geri almasının hukuki yönü olmayabilir. Siz yine de biriktirip bir kenara koyun, sonunda ona gönderin, onun iyiliği de sizde kalmasın. Onu da bir ateş çukuru olarak görmeye mecbursunuz. Aman dikkat edin. Allah yardımcınız olsun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Önce helal edilen borç sonra geri istenir mi,istenmesi halinde ödenmesi gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Verdiğini geri almak isteyen bir kimse sözünden dönmüş kabul edilir ve ona olan güvende zedelenmiş olur. Bu kadar ağır bir davranış olduğunu belirtmek için hadi şerifte verdiğinden dönen kustuğunu yalayan köpek gibidir şeklinde ifade edilmiştir.