Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Eskilerden bilerek veya bilmeyerek kul hakları varsa üzerimde ne yapmalıyım ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eskilerden bilerek veya bilmeyerek kul hakları varsa üzerimde ne yapmalıyım ?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm hocam. Kendimden bir örnek vererek bir şey öğrenmek istiyorum. Önceden bilmediğim için öğrenmediğim için günahını tahmin edemediğim için namaz kılmıyordum, kılsam bile sabah namazına kalkmamanın amelime zararını bilmiyordum cahillikten. Şimdi kılıyorum çok şükür geçmiş hatalarım için de Rabbime tövbe ettim umuyorum ve çok istiyorum ki kabul olunur. Ama benim eskilerden bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğum kul hakları varsa üzerimde ne olacak? Tövbe etmemle ve bir daha yapmamaya çalışarak af olunur muyum? Yoksa bu günah sadece hak sahipleriyle benim aramda mı? Eğer öyleyse ben günahını bilmiyordum, o zaman durumum ne oluyor? Yani önceden bu konunun da önemini bilmediğimden aynı namazdaki gibi tövbe etmemle bu günahlardan da sıyrılmış olur muyum yoksa bunlar hep defterimde yazılı mı durur? Ne yapmalıyım? Allah’a emanet olun şimdiden teşekkür ederim hocam. Unutmadan “o muhteşem karşılama” adlı sohbetinizi dinledim yine çok güzeldi. Başka başka boyutlara gittim sanki. Ne hissettiğimi anlatmam çok zor inanın. Allah razı olsun sizden tekrar ve tekrar her şey için. Bana öğrettikleriniz için teşekkür ederim. Hayatıma giren en iyi öğretmensiniz. Öğrendiklerim karşısında ilk defa talebe gibi hissediyorum kendimi. Boşa kürek çekmişim yıllarca, boşa zaman kaybı olmuş okulda öğretilenler sağolun. Dualarım sizinle.

  CEVAP:
  Buluğ çağından sonraki bütün kul hakları sahipleri ile helalleşilerek kaldırılabilir. Allah’ın hakkı ile kul hakkı arasındaki en önemli fark budur. Sahiplerini bilemiyeceğiniz ya da insan olarak izah edemeyeceğiniz haklar içinse tevbe ve dua imk$anı vardır. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Eskilerden bilerek veya bilmeyerek kul hakları varsa üzerimde ne yapmalıyım ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsan kimin üzerinde hakkı olduğunu bilmez. Kul hakkı da bu dünyada o kimse ile helalleşmeden kabul edilmez fakat bilinmeyen kul hakkı için tövbe etme şansı bulunmaktadır.