Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Düğünlerde zikir ile halay çekilmesi caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düğünlerde zikir ile halay çekilmesi caiz mi?

  Reklam
  SORU:Esselamualeyküm Hocam. 28 Kasım’da Allah izin verirse nişanlanacağım. Nişanlanacağım hanımefendi, tesettüre, üniversiteye başladıktan sonra girdi ve üniversitedeki uygun olmayan ortamdan dolayı da okulu bıraktı. Tesettüre günlük yaşamında da riayet etmeye çalışıyor. Fakat ailesi bu konularda çok bilinçli değil. Nişanda yüzük takma esnasında hep birlikte kadın erkek bir araya gelinir ve yüzük takılır sonra da kadın ve erkekler ayrılır diye düşünüyorlar. Fakat ben ve nişanlanacağım kişi bunu kabul etmedik. Yüzük takılmasında erkeğin yüzüğü erkeklerin tarafında kızın yüzüğü kadınlar tarafında takılmalı diye düşünüyorum. Burada yapılması gereken nedir? Bir diğer konu ise kendi nişan ya da düğünümle alakalı değil. Fakat çok sıkça rastladığım için sormak istiyorum. Düğünlerde halay çekerken zikir ile halay çekenler var. Bu durumu yadırgadım ama falanca cemaatte olanların ileri gelenleri yapıyor bir sakıncası yok gibi itirazlarla karşılaştım. Düğünde bu tür zikirli ilahili halaylar haddi aşmak değil midir? Son olarak kendi düğünümde kına gecesinde kadınların “oynamak isteğine” hangi sınırlar çerçevesinde izin vermeliyim. Müzikli oynamanın sakıncalı olduğunu biliyorum. Def çalınarak erkeklerin duymayacağı şekilde şarkılar söylenip oynamalarının bir mahsuru var mı? soru karışık oldu farkındayım. Kısacası düğünde kadınların “oynamak isteği” hangi sınırlar içersinde yerine getirilmelidir?

  CEVAP
  :Selamünaleyküm.
  Sizi defalarca tebrik ederim. Rabbim, ömrünüze bereket versin, önünüz açık olsun, Allah Teâlâ sizi sevdiklerinden ayırmasın. Yine tebrik ederim, yok zamanın arananı gibisiniz.
  Nişanda düşündüğünüz çok güzel; iki Allah dosta genç olarak taviz vermeyin. Eş adayınızı da tebrik ederim. O da dirensin. Şimdi dirensin sonraki hayatında bereketini görsün. Az bulunan kadınlardan olsun. Zaten kadınlarda Meryemler ve Meryemleşebilecekler de azdır. Ne mutla o azlardan olabilen gariplere.
  Allah’ın adı anılarak hayal çekilmesi sadece şeytanlık olur. Başka bir söz söyleyemiyorum; şeytanlık, şeytanlık!
  Kadınlar arasınnda da bir santim taviz verirseniz onu metrelerce uzamış bulursunuz. Dikkat edin. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Düğünlerde zikir ile halay çekilmesi caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir dönem belki Allahu tealanın adı anılarak düğün yapılırdı zamanla daha müspet gibi görüp müzik yerine ezgi eşliğinde oyunlar oynanmaya başlandı. Bu tür durumlara dikkat etmek gerekir.