Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Zina eden eşe karşı ne yapılmalıdır,tutumumuz nasıl olmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zina eden eşe karşı ne yapılmalıdır,tutumumuz nasıl olmalıdır?

  Reklam
  SORU: Eşim benimle evliyken zina ettiğini itiraf etti. Yanımda tövbe etti ve iyi bir Müslüman olmak için uğraşıyor. Onu boşamak fakat iyi bir Müslüman olması ve çocuğumu yetiştirmesi için himaye edeceğim. Çünkü kovarsam kötü yola düşer. Zina yaptığı kişi veya kişileri öğrenmeye çalışıyorum o kişileri cezalandırmak istiyorum. Çok sıkıntıdayım sabrediyorum ama zor durumdayım bana bu konuda bilgi verir misiniz?

  CEVAP
  : Selamünaleyküm.
  1- Boşamak en tabii hakkınızdır, boşayabilirsiniz ancak, boşadıktan sonra ona müdahale hakkınız olmaz. Belki de onunla siz de zinaya düşebilirsiniz. Çünkü insan boşadığı kadına karşı bir zaman sonra ihtiyaç hissedebilir. Kararınızda bu yönü de düşünün. En ideali onu anne babasına ya da velisi kimse ona teslim etmenizdir. Sonrasına karışmamanız daha iyi olur.
  2- Geçmişteki bir afeti irdelemenin yararı yoktur. Gereksiz yere kendinizi helâk edersiniz.
  3- Üçüncü kişilere ceza vermeye kalkışmayın. Böyle bir şeye ne dinen ne de kanunen hakkınız yoktur. Gereksiz yere zindanda kalmanıza değmez. Allah’a havale edin işi.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Zina eden eşe karşı ne yapılmalıdır,tutumumuz nasıl olmalıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zina eden bir kimseyi affetmek mümkün. Fakat kişinin pişman olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Pişman olan hatasını bilen kimseyi affederek yeni bir başlangıç yapılmalı.