Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Bakmakla yükümlü olunan kişiler eve giren haram paradan sorumlu olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bakmakla yükümlü olunan kişiler eve giren haram paradan sorumlu olur mu?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm.

  1.
  Bir geliri olmayan ve kendine ait mal ve paranın tasarrufunu eşine bırakan kadın, kocasının verdiği zekat, fitre ve sadakadan sevab alır mı? Kocasının kızmayacağını bilerek ondan habersiz parasını veya malını tasadduk etmesi caiz midir?

  2. Kocasının kazancının içine bilerek veya bilmeyerek haram karışmışsa kadın da haram yemiş olur mu? İçine haram karışan kazanç tövbe edilerek ve zekat verilerek temizlenir mi? Bu kazançla ev, araba alınmışsa ne yapmak gerekir? ALLAH(cc) razı olsun.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Eşinin vereceği sadaka elbette kadına da yazılacaktır. Bir hayrın sebebi olmak o hayırdan istifade etmektir. Eşlerin, birbirlerinin hoşnutluğunu bilerek birbirlerinin mallarından yapacakları tasarrufta bir sakınca olmaz.
  Kadın, alenen haram olmadıkça eşinin hatasından mesul olmaz.
  Söz konusu haram bir kul hakkı ise o hak iade edilmedikçe helal olmaz. Diğer haramlar için ciddi bir tevbe yeterlidir.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Bakmakla yükümlü olunan kişiler eve giren haram paradan sorumlu olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Elde edilen para haram ise bu parada harcanan evde bereket olmaz. Evde eli para tutmayan kimseler sorumlu değilken bunu yapan mesul olur.dinen bakmakla yükümlü olunan kişiler,  bakmakla yükümlü olunan bireyler