Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Zinanın cezası nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zinanın cezası nedir?

  Reklam
  Zinanın cezası nedir?
  ? Islâm hukukunda zinanin cezasi nedir? Suçlunun evli olup olmamasina göre bu ceza degi?ir mi?? Zina büyük günahlardan biridir. Âhiretteki cezasi ayridir, dünyadaki de ayri. Âhiretteki cezasi ancak kesin tevbe, istigfar ile kalkmis olur. Rabbimiz tevbe eden kimseyi, pismanlik derecesine, duydugu teessür ve üzüntünün siddetine göre afvina lâyik görür.
  Bu, sahsin kendi vicdanindaki duygusudur. Kullar buraya giremez. Kullarin girebilecegi yer, disa akseden durumdur. Buna göre, bir kimsenin zina ettigi dört âdil sahidin sehadetiyle sabit olursa, evli ise recmedilip, taslanarak öldürülür. Bekârsa yüz sopa vurularak ikaz edilir.

  Ancak, böylesine agir bir cezanin verilebilmesi için sahidlerin iki tarafin tenasül uzuvlarini iç içe gördüklerine sahidlik etmeleri lâzimdir. Bu sehadetten sonradir ki, bekârlar yüz sopayla, evliler recm ile tecziye edilirler.
  ? Bu cezadan ölenlerin cenazeleri yikanir, kefenlenip namazlari kilinarak normal sekilde defnedilirler.
  ? Recm sirasinda ilk taslari sahidlerin atmalari gerekir. Sahidler taslamaya yanasmazlarsa ceza düser, hüküm kalkar.
  ? Recm veya had suçu islemis olan insan, kendi kendine bu suçun cezasini veremez. Zira bunlarin cezalarini devletin basi imzalayip vermesi gerekir. Tatbikatçisi O?dur. Sahsin kendisine düsen, göz yasi döküp âhiret cezasindan afvolmaya lâyik hale gelmektir.
  ....


  Paylaş
  Zinanın cezası nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razi olsun zuhal bacim..

  bende ekleyeyim..


  ZINA CEZASI (HADD-I ZINA)

  Evli erkek ve kadın için recm (taşlayarak öldürme), bekâr erkek ve kadın için yüz sopa (celde) vurmaktır: "Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüz değnek vurun. Allah`a ve ahiret gününe inanan (insan) lar iseniz Allah`ın dini (ni uygulama hususu)nda sizi, onlara karşı acıma duygusu tut (up engelle) mesin. Mü`minlerden bir grup da onlara yapılan, uygulanan cezaya şahid olsun" (en-Nûr. 24/2).

  Recm cezası Hz. Peygamber`in uygulamasıyla sabittir: "Cüheyne`den bir kadın zinadan gebe olduğu halde Rasûlullah (s.a.s)`e gelerek: "Ey Allah`ın Rasûlü! Haddi icap eden bir iş yaptım, bana hadd(i şer`îyi) icra et` dedi. Peygamber (s.a.s) kadının velisini çağırdı: Buna iyi bak, çocuğu doğurduğunda bana getir` buyurdu. (Velisi denileni) yaptı. Peygamber (s.a.s) emretti. Kadının elbisesi sıkıca bağlandı, sonra emir verdi, kadın taşlandı. Daha sonra (cenazesi) üzerine namaz kıldı. Bunun üzerine Hz. Ömer; Ey Allah`ın Rasûlü, onun üzerine namaz kıldınız, halbuki o zina etmişti` dedi. Rasûlullah (s.a.s): "O öyle bir tevbe etti ki Medine halkından yetmiş kişiye taksim olunsa hepsine kâfı gelirdi. Allah için canını vermesinden daha faziletli bir şey biliyor musun?` "buyurdu (Müslim Hudûd 28; Ibn Mâce, Diyet, 36` Malık, Müslim, Muvatta" Hudûd, 11).

  Zina cezasının tatbik edilebilmesi için dört âdil erkek şahidin hakim huzurunda açıkça şahitlikte bulunması ve zina eden kişinin zinanın haram olduğunu bilmesi gerekir.

  Sorularla islamiyet


 3. 3
  Peki zinanın haram olduğunu bilmiyorsa? 4. 4
  zinanin haram oldugunu bilmeyen mi var desem de hadi bilmiyorsa..mantiken sorumlu tutulmaz Allahu alem..