Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Birden fazla kişilik taşıma hastalığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Birden fazla kişilik taşıma hastalığı

  Reklam
  Bu rahatsızlık psikoloji literatüründe varolan ve çekirdek, yani asıl kimliğini oturtamamış veya oluşturamamış insanların hayatlarını devam ettirme adına birbirinden bağımsız kimlikler geliştirmesini ifade eden bir rahatsızlıktır.

  Çocukluk döneminin travmaları bu duruma sebep olur.

  İslam'ın bu hastalığa bakışına gelince;

  Bu durum çevrenin fıtrata aykırılığı sebebi ile fıtratlara verdiği zararı ifade etmektedir.

  İslam da insan hakkı çok mühimdir. Rabbimiz insan hakkıyla mahşere gelmememizi hatırlatıyor.

  Bu zaviyeden bakınca mesele kişiyi o hale getirenlerle alakalıdır ve bu hak bu dünyada veya ahirette o kişi(ler) veya kurumlardan alınacaktır.

  Hastanın kendisine gelince; iradesini işletemediği davranışlardan sorumlum değildir. Hastalığının farkına varmasıyla da bundan kurtulma sebebplerine başvurması kendi adına sorumluluğudur. Çözüme adım atmadığı her adım yüzünden yaşadığı olumsuzluklar da kişiden sorulacaktır.

  Farklı varlıklar elbette suistimal adına şeytani bir gaye için kişinin bu zayıflığından istifade edecektir. Bu durumda hasta olan kardeşimiz maddi manevi tedbirlerle bu zayıflığını acilen gidermesi gerekmektedir. Kendisi buna malik değilse, bu duruma sebep olanlar bundan sorumlu olurlar.

  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Birden fazla kişilik taşıma hastalığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanları kandırma ya da ikizli hareketleri ile işlerini yürütme çabasına giren insanlar kast edilmektedir. Riyakarlığa başvuran insan insan hakkını yiyen bu dünyada helalleşmeden diğer dünyada işi çok zor olacaktır.