Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Kötülüğün insandan insana sirayet etmesi... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kötülüğün insandan insana sirayet etmesi...

  Reklam
  Kötülüğün insandan insana sirayet etmesi...

  Soru

  Seyyid Abdülhakim Arvasi'nin cüzzamlı bir kimseyle aynı yerde kalınsa da eşyaları kullanılsa da hastalığının bulaşmama ihtimali olduğunu ama bir kimsenin kötülüğünün bulaşmama ihtimali olmadığını anlatan bir sözü var.Bu ne demektir?Yani karşı dairedeki bir kimsenin yaptığı bir kötülük (mesela içki ya da zina)başkalarını etkiler mi?Etkilerse açıklar mısınız,çünkü biz kendimizden sorumluyuz onlardan değil?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;

  Başkalarının günahından dolayı günahkar olmayız. Burada anlatılmak istenen kötü özelliklerin insanlar arasında sirayet edebileceğidir. Emr-i bil ma'ruf nehy-i anil münker yapmazsak bu kimselerin günahları bize de sirayet edebilir. İnsanlar arasında hem iyi hem de kötü özellikler sirayet edebilir. İşlenen günahlar gizli bir telkin gibi şuur altımıza günahı işleme yolunda telkin yapmaktadır. Bu menfi etkilerden korunmak için emr-i bil maruf ve nehy-i anil münkere çok önem vermek gerekir. Şahsi ubudiyetimiz kadar hayatımızda tebliğe de yer vermemiz gerekir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kötülüğün insandan insana sirayet etmesi... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kötülüğü yapan bir kimse o kötülüğü saklaması ve insanlara ifşa etmemesi gerekir. Bu günah yayıldıkça insanlar arasında normal görünmesine neden olabilir.esyalarin sirayet etmesi