Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Kadına ilk bakıştan sonraki bakışlar caiz değildir. Tanıdık birisine benzettiğimiz kadının o kişi olup olmadığını öğrenmek için birden fazla bakmak bizi mesul eder mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadına ilk bakıştan sonraki bakışlar caiz değildir. Tanıdık birisine benzettiğimiz kadının o kişi olup olmadığını öğrenmek için birden fazla bakmak bizi mesul eder mi?

  Reklam
  Kadına ilk bakıştan sonraki bakışlar caiz değildir. Tanıdık birisine benzettiğimiz kadının o kişi olup olmadığını öğrenmek için birden fazla bakmak bizi mesul eder mi?

  Yazar: Mehmet Paksu, 19-5-2010

  İnsanın kendisine yabancı olan kadınla, kadının da kendisine yabancı olan erkekle münasebeti sınırlıdır; belli ölçülere tâbidir. Rabbimiz mümin erkek ve kadınlara şöyle buyurur:

  “Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar...”1

  Bu âyetlerde açık bir şekilde, mümin erkeklerin kendilerine yabancı olan nâmahrem kadınlara, kendilerine nikâhları düşen hanımlara; kadınların da kendilerine yabancı olan erkeklere bakmamaları bildirilmektedir.

  Yasaklanan bu bakışın sınırı ve mahiyeti nedir, nasıl olacaktır? Âyetin geçen “gözleri kapamaktan” maksat, gözleri kapatıp başı yere eğerek yürümek, dolaşmak değildir. Zaten bu şekilde davranmak da mümkün değildir. Bir insan tâbiî olarak karşılaştığı erkeği ve kadını görür, bakar. Ancak burada anlatılmak istenen husus, karşı cinse şehvetle, cinsî bir duygu besleyerek bakmaktır. Şehvetle bakmanın ölçüsü de, devamlı olarak birkaç sefer bakıp durmaktır.

  Bu ölçüyü de Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.)'den öğrenmekteyiz. Bu hususta Hz. Ali (ra)’e şöyle buyurmuşlardır:

  “Yâ Ali, arka arkaya bakma! Birinci bakış hakkındır, fakat ikinci bakışta hakkın yoktur.”
  2

  Karşı cins insanın gözüne iliştiği zaman, gözlerini ayırmadan bakıp durmamalı, başını çevirmeli. Böylece şehvetle bakma sınırına da yaklaşmamış olur.

  Allah insanın kalbindeki niyetini bilir. Bu bakımdan hangi niyetle baktığımız önemlidir. Tanıdık gelen birisinin o olup olmadığı hususunda kanaat getirmek için bir kaç defa bakmak inşallah mesul etmez.

  1. Nur Sûresi, 30-31.
  2. Ebû Davud, Nikâh: 43; Tirmizi, Edeb: 28.  Paylaş
  Kadına ilk bakıştan sonraki bakışlar caiz değildir. Tanıdık birisine benzettiğimiz kadının o kişi olup olmadığını öğrenmek için birden fazla bakmak bizi mesul eder mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eğer tanımak için bakılıyorsa ve bu kendisine mahrem birisi ise konuşmak için mesul olmayacağı bir kimse ise bakılabilir. Niyetinden emin olan bir insan Allahu tealanın da niyetlerini en iyi bilen olduğunu bilmeliler.