Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Kadınların, Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgileri nasıl olmalıdır? Bir bayanın, Peygamberimiz'e (a.s.v.) veya bir sahabeye eş olmak, evlenmek isterim demesin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadınların, Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgileri nasıl olmalıdır? Bir bayanın, Peygamberimiz'e (a.s.v.) veya bir sahabeye eş olmak, evlenmek isterim demesin

  Reklam
  Kadınların, Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgileri nasıl olmalıdır? Bir bayanın, Peygamberimiz'e (a.s.v.) veya bir sahabeye eş olmak, evlenmek isterim demesinin bir sakınca var mıdır?

  Bir bayanın “Hz. Peygamber (a.s.m)’e veya bir sahabiye eş veya cariye olmak isterim.” demesi gerçekleşmesi mümkün olmayan bir temennidir. Böyle bir temenniden erkeklerin rahatsız olmaması gerekir.

  Fakat, böyle bir şeyi söylemek de doğru bir ifade tarzını yansıtmaz. Bu ifade bir kaç yönden yanlıştır.

  Birisi, Hz. Peygamber (a.s.m) veya bir sahabeye eş olmayı düşünmek, kendini beğenmişliğin, kendine pay biçmenin, şımarıklığın ifadesidir.

  Diğer bir yanlış, özellikle evli bir kadının hiç ihtiyaç olmadığı halde lüzumsuz yere -özellikle sahabe hakkında olursa- kocasını rahatsız edebilecek böyle bir ifadeyi seslendirmesidir.

  Çok önemli bir yanlış da, sevgi kalbin bir fonksiyonu olmasına rağmen, bunu nefsin bir fonksiyonu olarak dillendirmektir. Kalbî sevgi ulvî olan kemalatı seslendirir, nefsanî duyguları harekete geçirecek bir pozisyona girmez. Allah Resulüne (asv) olan sevgiyi daha nezih, daha nazik, daha ulvî sözcüklerle ifade etmek gerekir. “Ben hep onun hizmetinde bulunurdum, ayaklarına su dökerdim, hanımlarına samimi bir hizmetçi olurdum, savaşlara katılır onun yolunda şehit olurdum...” gibi bazı sözler söyleyebilir.

  Bir diğer yanlış, hayalî hakikate karıştırmaktır. Resulullah (asv)’ı seven, onun bir dediğini iki etmez. “Eğer o zamanda olsaydım... şöyle şöyle yapardım…” gibi hayalî bir kahramanlığa soyunmak yerine, içinde bulundukları zamanı değerlendirip sevgilerini lafla değil fiilleriyle güzel ahlaklarıyla, insanlıklarıyla, dindarlıklarıyla gösterecektir.

  s.i.e


  Paylaş
  Kadınların, Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgileri nasıl olmalıdır? Bir bayanın, Peygamberimiz'e (a.s.v.) veya bir sahabeye eş olmak, evlenmek isterim demesin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin eşleri diğer bayanlardan daha büyük sorumlulukları vardır. Ayrıca peygamber efendimiz ya da sahabiler sevilecekse nefsi bir şekilde değil onları daha masum saf bir sevgi ile sevmek gerekir.