Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Zina niçin haramdır? Kimseye zararı dokunmasa zina niçin haram olsun ki... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zina niçin haramdır? Kimseye zararı dokunmasa zina niçin haram olsun ki...

  Reklam
  Bunlar sizin görebildiğiniz tarafları. Bir mesele haram kılınmışsa bu, Allah haram kıldığı için haramdır. Diğer sebebler ise günahın asıl sebebi değildir. Mesela domuz eti içerisinde barındırdığı virüsten dolayı insan sağlığına zararlı ve haram. Ancak bu zarar giderilse de yine haramdır. Zararın ortadan kalkması o şeyi helal yapmaz. Çünkü o zarar bizim görebildiğimiz kadarı. Daha bizim göremediğimiz çok zararlar ve bu meselenin haram kılınmasının çok hikmetleri vardır.

  Her haram kılınan meselenin insana zararı vardır. Ancak biz bu zararların ne kadarını biliyoruz. Bizim bilmememiz o meseleyi zararsız kılmaz. Çok önceleri domuz etinin zararlı olduğu bilinmiyordu ancak bilim ilerledikten sonra bu zarar ortaya çıkmıştır. Buna göre eskide bilinmediği için insanlar buna itiraz etmeliydi. İşte böyle bir mantık yürütme doğru olmaz. Biz emredilene itaat etmekle yükümlüyüz bilim ilerledikçe de Allah'a itaatimizin görülebilecek faydaları çıktıkca da yakinimiz artacaktır.

  Bilim Allah'ın emirlerinin hikmetlerini anlamakta hala acizdir. Zamanla bunlar anlaşılmaktadır. Zinanın hem insanın şahsi hayatına hem de topluma çok büyük zararları bulunmaktadır. Bunlar psikologlar ve sosyologlar tarafından bildirilmiştir.

  Zina İslâm'da ve önceki bütün semâvî dinlerde haram ve çok çirkin bir fiil olarak kabul edilmiştir. O büyük günahlardandır. Irz ve neseplere yönelik bir suç olduğu için cezası da hadlerin en şiddetlisidir.

  Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyurulur:

  "Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur" (el-İsrâ, 17/32). "Onlar Allah ile birlikte başka ilaha dua etmezler. Haksız yere, Allah'ın haram kıldığı kimseyi öldürmezler ve zina da etmezler. Kim bunları yaparsa cezaya çarpar. Ona kıyamet gününde kat kat azap verilir ve o azabın içinde alçaltılmış şekilde ebedî bırakılırlar" (el Furkân, 25/68).


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Zina niçin haramdır? Kimseye zararı dokunmasa zina niçin haram olsun ki... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zina bir haramdır. Haramın işlenmesi ile kişiler hayalarını yitirir ve zamanda normal hale gelir. Erkekler hayaları dışında kaybedecek bir şeyleri olmaz fakat kadın için toplumda bu tür şeyler daha ağır bir şekilde cezalandırılır.zina haramdır,  zina haram,  zina neden haram,  Zina etmenin zararları,  Zina haramdir,  zina ve zararları,  haramın zararları