Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Göz zinası veya düşünce zinası diye bir şey var mı? Normal zinaya göre hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Göz zinası veya düşünce zinası diye bir şey var mı? Normal zinaya göre hükmü nedir?

  Reklam
  Göz zinası veya düşünce zinası diye bir şey var mı? Normal zinaya göre hükmü nedir?

  Değerli Kardeşimiz;

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her göz zanidir. Şurası muhakkak ki, kadın koku sürünür, sonra da (erkek) cemaate uğrarsa o da zaniyedir." (Tirmizi, Edeb 35, (2787); Ebu Davud, Tereccül 7, (4174, 4175); Nesai, Zinet 35, (8, 153)
  Yine Resulullah (sav) buyurdular ki: "İki göz zina eder. İki el, iki ayak da zina ederler. Fert de zina eder." (Ramuzül Ehadis)
  Göz zinası veya düşünce zinası tabirleri zinaya sebeb olan durumlar için kullanılır. Haramın mukaddemesi haram vacibin mukaddemesi de vacibdir. Bunun gibi zinanın mukaddemesi de bir nevi zina gibi tabir edilmiştir. Göz zinası, gayri meşru cinsel ilişki gibi değildir. Göz zinası da haram olmakla beraber normal zina gibi aynı derecede bir günah değildir.  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Göz zinası veya düşünce zinası diye bir şey var mı? Normal zinaya göre hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişi düşündüklerinden sorumlu olmaz. Davranışlara geçirmediği takdirde günah olmaz sadece düşüncelerini kirleterek bu kötü şeyleri sürekli düşünmesi kendisini zarar bunun dışında göz zinası vardır.