Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Ahlaka uygun olmayan yazılar yayınlayan bir gazetede çalışmak caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ahlaka uygun olmayan yazılar yayınlayan bir gazetede çalışmak caiz mi?

  Reklam
  Ahlaka uygun olmayan yazılar yayınlayan bir gazetede çalışmak caiz mi?


  Eşim bir Gazetede Yazılım Mühendisi olarak çalışıyor. Gazetenin dinimize bakış açısı ve yayınladığı görüntüler ahlaka uygun değil. Buna benzer bir soruda, çalışmanın ve kazanılan paranın caiz olmadığını yazmıştınız, okuduktan sonra bende şüpheye kapıldım. bunu tekrar sizden teyid etmek istedim. Ve biz yakında oradan kazandığımız parayla nasipse umre ye gidecez. Kazandığımız para haram mı?


  Değerli Kardeşimiz;

  Dinimizin tasvip etmediği haram bir şeye vesile olmak caiz değildir. Bu bakımdan dinen sakıncalı olan görüntülerin ve yazıların yayınlandığı bir firmada çalışmak doğru değildir. Ancak bu firmanın dinimize aykırı yayın ve görüntülerin olmadığı bölümleri varsa çalışılabilir.

  Çalışılan bölümde yapılan işlerin tamamı dine uygun değilse kazancın tamamı haram olur. Ancak bir kısmı dine uygun değilse o takdirde kazancının tamamı haram denilmez. Ancak kazancına haram katmış olur. Böyle bir para ile yapılan hac ve umre geçerlidir. Ancak içine haram karıştığı için sevabı eksilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
  Paylaş
  Ahlaka uygun olmayan yazılar yayınlayan bir gazetede çalışmak caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İçinde haram olan Allahu tealanın tasvip etmediği bir şeyi yapan bir işin sevabı da bereketi de daha az olur. Diğer işlere göre farkı budur.