Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Dedikoducu akrabalara karşı nasıl davranmalıyız, bunlarla ilgiyi kesmek doğru olur mu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dedikoducu akrabalara karşı nasıl davranmalıyız, bunlarla ilgiyi kesmek doğru olur mu

  Reklam
  Dedikoducu akrabalara karşı nasıl davranmalıyız, bunlarla ilgiyi kesmek doğru olur mu?


  Akrabalarimizda dedikoducular çok, bunlara karşı nasıl davranmalıyız? Bunları eve sokmasak olur mu, yoksa günah mı olur? Ya bunlarla ilgiyi tamamen kessek olur mu?


  Değerli Kardeşimiz;

  Akraba ile ilgiyi kesmek doğru değildir. Bu kimselere münasip bir dille yaptıklarının yanlış olduğunu anlatıp dedikodu yapmalarına engel olmak gerekir. İlla da dedikodu yapmak için ısrarlı davranırlarsa konuşmalarına fırsat vermeyecek tarzda bir dini kitap açıp okunabilir bu şekilde, ya okunanı dinleyeceklerdir veya kalkıp gideceklerdir. Bizim vazifemiz onların bu tür manevi hastalıklarını tedavi amaçlı olmalıdır.

  Nasıl ki doktorun vazifesi hastaya değil hastalığa düşmanlıktır. Bunun gibi biz de o insanları değil onlardaki dedikodu hastalığını sevmeyeceğiz. Akrabalarımızda bulunan manevi hastalıklar onları sevmemize, birlikte olmamıza mani olmamalıdır. Nasıl ki kanser olan bir akrabaya ilgi alakayı daha da arttırıyorsak öyle de manevi hastalığı olan akrabalarla da alakayı kesmek yerine onların hastalıklarını tedavi edecek tarzda ilgi ve alakayı arttırmamız gerekir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Dedikoducu akrabalara karşı nasıl davranmalıyız, bunlarla ilgiyi kesmek doğru olur mu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Alıntı Ervanur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  Nasıl ki kanser olan bir akrabaya ilgi alakayı daha da arttırıyorsak öyle de manevi hastalığı olan akrabalarla da alakayı kesmek yerine onların hastalıklarını tedavi edecek tarzda ilgi ve alakayı arttırmamız gerekir.


  Allahım sizden razı olsun.Bilgilendirmeler için sağolasınız...dedikoducu insanlara nasıl davranmalı,  dedikoducu akrabalar,  dedikoducu akraba,  kötü akrabalara nasıl davranmalıyım,  haset ve dedikoducu akrabaya nasil davranmali,  dedikoducu insani nasil,  dedikoducu insanlara nasıl davranmalıyız