Soru ve Cevaplarla İslam ve Ahlak Soruları Forumundan Kız Erkek Arkadaşlığı (Flört) Hakkında Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kız Erkek Arkadaşlığı (Flört) Hakkında

  Reklam




  Kız Erkek Arkadaşlığı (Flört) Hakkında

  İslamda, Kız-Erkek Arasındaki Arkadaşlık Ölçüsü Ne Olmalı ve Yine Zina Nedir, Neler Zinaya Girer, Ne Yapmalıyız ? Arkadaşlık-Sevgili Ölçüsü Nedir?

  İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

  İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta:
  "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur."( İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyurulmaktadır.

  Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.


  Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.
  Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir. Bir zaruret olmadıkça tokalaşmaları da caiz değildir, günahtır.


  Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur. Nitekim Peygamberimiz (s.a.v.):
  "Evleneceğiniz kadına- maksadı temin edecek ölçüde- bakınız,"(Ebu Davud, Nikah, 18; Tirmizî, Nikah, 5) buyurmuşlar; bakıp görmeden evlenecek olan birisine de: "Git, onu gör, ondan sonra karar ver" (Müslim, Nikah, 74,75; Tirmizî, Nikah, 5; İbn Mace, Nikah, 9; Darimî, Nikah, 5; A.b. Hanbel, IV,245,246.) demişlerdir.
  Bu itibarla, bir kişinin evlenmeyi düşündüğü kimseyle, İslamî örtünmeyi gözetmek, başkalarının gözetiminin mümkün olmayacağı tarzda yalnız kalmamak… gibi dini ölçülere uygun bir şekilde ve maksadı temin edecek ölçüde görüşüp konuşmasında bir sakınca yoktur.
  Kız arkadaşınızla bu şekilde bir yaşama girmeniz fiili zina olmasa da hadislerde anlatılan zina kapsamına girmektedir.

  Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine, evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz…
  Gökhan Gündüz


  Paylaş
  Kız Erkek Arkadaşlığı (Flört) Hakkında Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Yani anladigim, evlenene kadarda konusmak caiz degil. Degilmi?



 3. 3
  Bu siteye üye olanı yaklaşık 2 hafta oldu Rabbim sizden Razı olsun...
  Emeği geçen tüm ablalarıma minnettarım.



 4. 4
  Selamun Aleykum Mümine Kardeşlerim Bende Sizin Gibi Islamı Daha Iyi öğrenebilmek Amacıyla Bu Siteye üye Oldum Inşallah Allaha Daha Iyi Biir Kul Ve Kardeşlerime Yakışır Iyi Mümine Olmak Dileğiyle... Allaha Emanet Olun (bilgi Paylaşanlara Da şimdiden Teşekkürler)



 5. 5
  Kayıtsız Üye
  iyihaberevet



flört ile ilgili ayetler,  flört neden haram,  flòrt etmenin yasak olduğu ayetler,  flört ile ilgili hadisler,  flörtle ilgili ayetler,  kız erkek arkadaşlığı hakkında,  flörtü yasaklayan ayet ve hadisler