Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Gusülde Kuru Yer Kaldığına Dair çok Vesvese Geliyor. Bundan Nasıl Kurtulabilirim? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gusülde Kuru Yer Kaldığına Dair çok Vesvese Geliyor. Bundan Nasıl Kurtulabilirim?

  Reklam
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan ayağa yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur.


  Gusülde ve abdeste suyun uzvun üzerinden akması ile yıkanmış olur. İster bir defa yıkansın ister üç defa yıkansın su bedenin tamamının üzerinden akıp geçmişse gusül tamamdır. Ayrıca insan ine ucu kadar bir yerin kuru kalıp kalmadığını bilemez. Bu bakımdan bu tür vesveselere kapılmaya gerek yoktur. Sünnete uygun bir şekilde gusül abdestimizi alıp vesveselere aldırış etmeyeceğiz.


  Bir insan, abdest uzvunu yıkayıp yıkamadığından devamlı şüpheye düşüyorsa, hiç vesveseye meydan vermeden o uzvunu yıkadığını kabul ederek namaza durmalıdır.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Gusülde Kuru Yer Kaldığına Dair çok Vesvese Geliyor. Bundan Nasıl Kurtulabilirim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gusül abdestinin gereğini yaptıktan sonra bu tür vesveselere ehemmiyet vermemek gerekir. Başın üzerine su döküp diğer uzuvlara da su geçirdikten sonra kuru yer kalmaz.