Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Abdestli Iken, çıplak Elle Avret Mahalline Dokunmak Abdesti Bozar Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdestli Iken, çıplak Elle Avret Mahalline Dokunmak Abdesti Bozar Mı?

  Reklam
  Hanefi Mezhebi'ne göre çıplak el ile avret mahalline dokunmak abdesti bozmaz.

  Ancak Şafii Mezhebi'ne göre tenasül uzvuna ve İmam Şafii'nin cedid (yeni) görüşlerine göre dübür halkasına elin iç kısmıyla dokunmak abdesti bozar.

  Ümmü Habibe'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (asv):

  "Her kim tenasül uzvuna veya fercine dokunsa, abdest alsın.'' (Nesai, Gusl 30) buyu*rur. Hadisteki "ferc" kelimesi hem erkeğin hem de kadının cinsel organıdır.

  Buna göre, kişinin kendi cinsel organına veya dübür halkasına elinin iç tarafıyla dokunması abdesti bozduğu gibi, küçük yaşta da olsalar başkalarınınkine dokunmak da aynı şekilde abdesti bozar. Bunda herhangi bir yaş sınırı olmaksızın abdesti bozar. Ancak bu durumda dokunulan kişinin değil, dokunanın abdesti bozulur.

  Kişinin, testislerini (husyelerini) ellemesi ile abdesti bozulmaz.

  Şu halde, Şafii Mezhebi'ne mensup bir anne, bebeğinin altını temizlerken, çıplak elinin içi ile bebeğinin ön veya arkasına değerse ab*desti bozulur. (bk. Kadı Ebu Şuca’, Ğayet’ül-İhtisar ve Şerhi, Ravza Yayınları: 99-100)

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Abdestli Iken, çıplak Elle Avret Mahalline Dokunmak Abdesti Bozar Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin hadisi şerifine göre bu durumda olan bir kimse abdestini tazelemesi gerekir. Çıplak eli ile uzvuna dokunması abdestini bozmaktadır.