Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Kur'anda abdestte ayaklar için mesh edin mi yoksa yıkayın mı olarak geçiyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'anda abdestte ayaklar için mesh edin mi yoksa yıkayın mı olarak geçiyor?

  Reklam
  Mâide Suresi’nde abdesti anlatırken ayaklara mesh edin diye mi yazıyor? Bu âyet-i kerime muhkem mi, yoksa müteşâbih midir?

  Cevap;
  Meselenin, bu âyetin muhkem veya müteşâbih olmasıyla alâkası yoktur. Âyet-i kerimede ayaklara meshedin demiyor; ayakları yıkayın diyor. Şiîler bu âyet-i kerimedeki ercüleküm kelimesini ercüliküm diye okuyarak başa meshedildiği gibi, ayakların da meshedileceğini söylüyor. Halbuki eshab-ı kiram, Hazret-i Peygamber’in ayaklarını yıkadığını, ancak mest giydiği zaman meshettiğini ittifakla rivayet ediyor. Kıraat imamları da bu âyet-i kerimenin ercüleküm diye okunacağını, dolayısıyla ayakların yıkanacağını söylüyor. Sonra gelen bütün âlimler de böyle bildiriyor. Bir tek Şia, sahabilerin müslümanlığına inanmadıkları için bu icmayı kabul etmiyor.

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Kur'anda abdestte ayaklar için mesh edin mi yoksa yıkayın mı olarak geçiyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde abdest ile ilgili ayeti kerimede ayakların yıkanması emredilmiştir. Sol el ile temizlenecek şekilde su dökerek yıkanması sağlanmış olur.