Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Şafii mezhebine göre abdestte elleri yıkama ve tertip hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafii mezhebine göre abdestte elleri yıkama ve tertip hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  1- Şafi mezhebinde abdest alırken tertip farz. Fakat biz önce yıkamaya elden başlıyoruz bu tertipi bozmak olmuyor mu ? Önce yüzden başlanmayacakmı tertipe göre?

  2- Önce elden başlamak gerekiyorsa o halde yüzümüzü yıkadıktan sonra kollarımızı yıkarken yeniden ellerimizi tekrar yıkayacakmıyız


  Şafiilerde belirttiğiniz gibi tertib fazdır. Abdestin başlangıcında elleri yıkamak sünnettir. Çünkü kirli ellerle yüzü yıkamak uygun olmaz. Bu şekilde elleri yıkadıktan sonra tertibe uyarak yüzü yıkadıktan sonra eller dirseklerle beraber tekrar yıkanır. Bu ikinci yıkayış farzdır. Birinci yıkayış bunun yerine geçmez.

  Abdeste başlamadan önce elleri bileklere kadar yıkamak için pey*gamberimiz (s.a.v.)'in hadisi:

  Abdullah bin Zeyd (r.a.)'dan: Hz. Peygamber (s.a.v.)'in nasıl abdest aldığı sorulunca bir kab isledi ve Peygamberimiz (s.a.v.)'in abdestini gös*termek üzere, önce ellerini kaba batırmadan önce o kabtan ellerine su dö*kerek üç defa ellerini yıkadı. (Buhari, 2183, Müslim, 235.)

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Şafii mezhebine göre abdestte elleri yıkama ve tertip hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ellerin başta yıkanması sünnet gereği yapılmaktadır. Farz olan ise kollar ile birlikte yıkanmasın ile gerçekleşir. Kolları yıkarken eller tekrar yıkanmaktadır.