Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Bir kişi abdestliyken mezi gelse pamuğun dışına taşmazsa abdest bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir kişi abdestliyken mezi gelse pamuğun dışına taşmazsa abdest bozulur mu?

  Reklam
  Mezi abdesti bozduğundan dolayı namazı da bozmuş olur.

  Erkeğin idrar akıntısını kesmek için idrar yoluna soktuğu pamuğun sonradan dışarı çıkması veya çıkarılması hâlinde, abdest bozulur. Pamuğun üzerinde yaşlık bulunup bulunmaması hükmü değiştirmez. Eğer pamuk, idrar yoluna tamamen konulmayıp, kısmen konulmuşsa, içte kalan kısım ıslanmış olsa bile, dışta kalan kısma idrar sızmadıktan sonra abdest bozulmaz. Ancak pamuk çekip çıkarılır veya kendiliğinden düşerse, üzerinde az bir yaşlık bile olması, abdesti bozar.

  Kadının tenâsül uzvu içine veya dışına konulan bezin veya pamuğun, ıslanmış olarak dışarı çıkması veya çıkarılması da abdesti bozar. Uzvun dışına konulan pamuğun iç tarafı ıslanmış olunca abdest bozulmuş olur. Pamuğun dışına ıslaklık sızıp sızmaması mühim değildir. Uzvun içine konulan pamuğun iç kısmının ıslanması abdesti bozmaya yetmez. Islaklığın pamuğun dışına da sirayet etmesi şarttır.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bir kişi abdestliyken mezi gelse pamuğun dışına taşmazsa abdest bozulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın veya erkekte pamuğun ıslanması ile pamuğun çıkarılması abdesti bozar. Eğer pamuk çıkmadıysa ve dış tarafı ıslanmadıysa o zaman abdest bozulmaz.