Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Ramazanda hatim okuyan kimse abdestsiz olarak Kur’an-a dokunmadan okuya bilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda hatim okuyan kimse abdestsiz olarak Kur’an-a dokunmadan okuya bilir mi?

  Reklam
  Abdest başlı başına amaç olan bir ibadet değildir. Belli ibadetleri yerine getirmeyi mubah kılan, kulun bu ibadetlere manen ve ruhen hazırlanmasına ve bu ibadetlerden azami verim elde etmesine yardımcı olan vasıta bir ibadettir. Abdestsiz olan kimsenin Kabeyi tavaf etmesi, Kur’an’a dokunması, onu elle tutması caiz görülmez.

  Abdestsiz kimsenin Kur’ana bakarak ya da ezberden Kur’an okuması caiz görülmüştür. Ancak mümin’in Kur’an okurken abdestli olması, hatta hayatının her safhasında abdestli olması hem Kur’an’ın bereketinden istifade etmesi, hem de maddeten ve ruhen kötülüklerden arınıp, yapmış olduğu güzel amellerden azami ölçüde verim elde etmesi açısından önemlidir.

  Aynı şekilde televizyonda ya da bilgisayarda Kur’an okuyan programları takip eden kimse, takip ettiği yerleri sessizce tekrarlıyorsa, Kur’an okumuş gibi olur bunun için de abdestli olması gerekmez. Çünkü Kur’an-ı Kerime dokunmamış olmaktadır. Vaktin ramazan ya da bir başka ay olması hükmü değiştirmez.

  M.Zeki Uyanık  Paylaş
  Ramazanda hatim okuyan kimse abdestsiz olarak Kur’an-a dokunmadan okuya bilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerime dokunacak olan kimsenin abdesti olması gerekir. Fakat dokunmadan okuyacak olan kimse abdestsiz olarak da okuması caiz iken alması kurandan alınacak feyiz ve bereketin önemi için önerilir.abdestsiz hatim okunur mu,  abdestsiz hatim olur mu,  abdestsiz hatim okunurmu,  abdestsiz hatim yapılır mı,  ramazanda hatim okuyan kanallar,  abdestsiz hatim olurmu,  hatim okuyan kanallar