Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Şüpheye mahal olmaması için tam olarak gusül gerektiren durumlar nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şüpheye mahal olmaması için tam olarak gusül gerektiren durumlar nelerdir?

  Reklam
  SORU: Benim sorum sürekli gusül abdesti ile ilgili, sürekli benim içimde bir şüphe oluyor. Allah’ın huzuruna temiz çıkayım. Belki günde 2 -3 defa gusül alıyorum. Gün çekilmez oluyor. Gusülü gerektiren neden menidir. Meni nasıldır? Çünkü bazen benim uzvumda akıntı gelebiliyor ve bu da daha çok şüpheye düşürüyor. Yolda giderken acaba akıntı geldi mi? Gusül almam gerekir mi? Nerdeyse bir hastalığa dönüşüyor. Eğer yardım ederseniz çok sevinirim.

  CEVAP:
  Keşke yaşınızı ve iş durumunuzu yazsa idiniz; durumunuzun tahlili için yararlı olurdu. Buna rağmen aşağıdaki durumu kendinize uyarlayabilirsiniz:
  a- Guslü gerektiren iki şeydir. Biri, kişinin eşiyle cinsel ilişki kurmasıdır. İkincisi de cinsel organdan MENİ gelmesidir.

  b- Cinsel organdan bir MENİ bir de MEZİ gelir. Genelde meni, cinsel duyguların kabardığı veya elle sürtme, sürtünme ve aşırı tefekkür durumlarında gelir. Bunun dışında, bel soğukluğu, yük kaldırma veya karşı cinsi düşünme gibi durumlarda ise gelen sıvının adı MEZİ ya da VEDİ’dir. Ama
  meni değildir.

  c- Meni ile Mezi arasındaki farkı şu şekilde tespit edebiliriz: Meni katıdır, kokuludur, kuruduğunda tabaka oluşturur. Mezi ise ona göre daha sıvımsıdır, idrardan biraz daha koyudur. Genelde idrar sonrasında gelir. Fışkırmaz, sızıntı olarak gelir.

  d- MEZİ guslü gerektirmez. Meziden sonra abdest almak ve kirlenen yeri temizlemek yeterlidir. Siz, büyük ihtimalle meziye meni muamelesi yapıyorsunuz.

  e- Eğer işiniz, bulunduğunuz konum, karşı cinsle temas durumunu oluşturuyorsa kendinize o ortamdan uzak kalmayı sağlamalısınız. Böyle bir durum yoksa bir doktora görünmenizde yarar vardır.
  Evhama neden olmadan kendinizi düzeltmelisiniz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Şüpheye mahal olmaması için tam olarak gusül gerektiren durumlar nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cünüp olan bir kimse boy abdesti alması şarttır. Cinsel ilişki sonrası ya da ay halinden sonra boy abdesti almak zorunludur.