Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Teyemmüm nedir nasıl alınır şartları nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Teyemmüm nedir nasıl alınır şartları nelerdir?

  Reklam
  Teyemmüm; ellerinin içiyle yeryüzü cinsinden bir şeye vurup yüzünü yıkar gibi bir defa sıvazlamak, tekrar aynı şekilde vurup, sol eliyle sağ kolunu, sağ eliyle de sol kolunu dirseklerle beraber birer defa sıvazlamak ve bunları temizlenme niyyetiyle, yani rastgele değil de, teyemmüm kastıyla yapmaktır.

  Teyemmümün farzı ikidir: niyyet ve yüzü ve kolları sıvazlamak üzere, ellerle iki vuruş. Buna kısaca "iki darp bir niyyet" denir.
  Teyemmümün sağlam olabilmesi için; suyu kullanmaktan aciz olmak, teyemmüm edecek şeyin temiz olması, teyemmüm edilen organların heryerini sıvazlamak şarttır.Toprak, kum, kiremit, tuğla; beton ve taş gibi şeylerle, tozları olmasa dahi teyemmüm yapılır.

  Cünüp, âdetli, lohusa ve abdestsizin teyemmümleri aynıdır.
  Su soğuk olduğu ve ısıtma imkânı bulamadığı için, hasta olmaktan korkuyorsa gusul yerine teyemmüm yapabilir, ama bu durumda abdest yerine teyemmüm yapamaz.

  Gusul yerine teyemmüm eder ve ibadetler için ayrıca abdest alır.
  Su bulunmadığı sürece teyemmüm abdest gibidir, vakit girmeden de alınabilir ve onunla istenildigi kadar namaz kılınabilir.Teyemmüm yapmak isteyen kimsenin; su bulma ihtimalı varsa, dörtbir yanına doğru bir ok atımı kadar yeri araması, parası varsa normal olan fiyatla suyu satın alması, su alabileceği bir kimsede su varsa istemesi gerekir. Su bulma ihtimalı yoksa aramaz.
  Teyemmüm edecek kimsenin, namazı vaktin sonuna kadar geciktirmesi müstehap (hoş) tır. Belki su bulabilir.

  Teyemmümü; abdesti bozan şeyler ve abdeste yetecek kadar suyu kullanma imkânı bulunması bozar. Bu imkân, namazda iken bulunursa o namaz batıl olur ve su ile alınmış abdestle kılınması gerekir. Namaz bittikten sonra bulunursa, tekrar kılması gerekmez
  alıntı  Paylaş
  Teyemmüm nedir nasıl alınır şartları nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teyemmüm alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Teyemmüm alırken eller yüz ve kolları meshederek teyemmüm ile abdest alınmış olur.teyemmümün şartları,  teyemmümün şartları nelerdir,  teyemmüm şartları,  teyemmüm şartları kısaca,  teyemmum sartlari,  teye,  teyemmümün sartlari