Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Namazda veya başka bir ibadette vesveseye düşmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Namazda veya başka bir ibadette vesveseye düşmek

  Reklam
  SORU: Nureddin hocam öncelikle soracağım soru için ne olur içime su serpin. Çok zorlanıyorum çünkü. Hocam şimdi ben 21 yaşındayım ve 15 yaşından beri namazımı kılıyorum. Bu zamanlarda bir kaç kez namazda niyet konusunda vesveseler olmuştu ama sonradan geçiyordu. Şimdi ise yaklaşık bir yıldır niyet ettiğim zaman vesvese çok oluyor bende. Acaba niyet kelimesini söyledim mi? Acaba niyet ya da hangi öğünse doğru izah ettim mi? Kelimeleri doğru söyledim mi? Namaz içinde bazen okuduğum süre içinde acaba bu ayeti doğru okudum mu? Bazen de unutuyorum hocam. Namaza başlamadan önce de o kadar titiz oldum ki ayaklarımı ikide bir ayarlıyorum, olmayınca içim çok sıkışıyor. Bunalma noktasına geliyorum. Ama buna rağmen devam etmemin sebebi RABBİMDEN bu yolda daimi destek istememdendir. Ama ne olur şu sorularıma tatmin edici ve en uygun kuralları söyleyin.

  CEVAP:
  Tek kural olarak şunu bilin: Namazda veya başka bir ibadette niyet etmek, o niyeti sözle söylemek değildir. Niyet, ne yaptığını bilerek yapmaktır. Mesela siz, sabah namazı kılarken acaba niyet ettim mi diye tereddüt edemezsiniz ki! Gece yarısı yatağınızdan kalkıp seccadenin başına neden geçmiş olabilirsiniz? Elbette namaz için ve o da sabah namazıdır. Dolayısıyla tereddüt etmeniz veya etmemeniz namazı etkilemez. Bu durum sizin şeytan tarafından biraz daha oyalanmanız için ayarlanmaktadır. İbadetinizi yapmaya devam edin, hiç bir şey yok gibi davranın. Göreceksiniz kırk gün içinde biiznillah kurtulacaksınız. Yeter ki, şüpheyi, vesveseyi takmayın. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Namazda veya başka bir ibadette vesveseye düşmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şeytan sapanlardan çok namaz kılacak ve iyi amel edecek olan kişilerle uğraşır. Namaz anında bile vesvese vererek insanların huşu ile kılmalarını engelleyerek akıllarına farklı düşünceler sokmaya çalışır.