Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Hızma ve küpe deliğinin kapanması gusle mani mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hızma ve küpe deliğinin kapanması gusle mani mi?

  Reklam
  Gusül ve Abdest

  Burna veya bedenin başka bir yerine yapıştırılan hızma suyun deriye temasını engelleyeceği için abdeste ve gusle mani olur. Ancak hızma, küpe gibi delik delerek takılmışsa deliğe de su ulaşıyorsa abdest ve gusle engel olmaz.

  Boy abdest’i dediğimiz “gusül”de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri, kasıklar vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

  Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir. Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Guslün farzlarından biri değildir

  Bu delikler kulak etlerinin birleşmesiyle kapanmışsa bunları tekrar deldirip içini yıkamak gerekmez. Bu delikler kirle dolmuşsa temizlemek mümkünse temizlenir. Mesela; Bu deliklere küpe kolaylıla takılıyorsa, küpe takarak arası temizlenebilir. Bundan fazlası için zorlamak gerekmez, gusle mani değildir.

  Hızma için de durum aynıdır.

  Kültürün etkisi

  Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus: kültür din ve ideolojinin bedenlenmesi, ete kemiğe bürünmesidir. Bu ikisini birbirinden ayırmak mümkün değildir.

  Eğer birileri din ile kültürü birbirinden ayırmaya, aralarındaki bağı koparmaya kalkışırsa -zor olmakla beraber bunu yapabilirse- kültür ile beraber dîni de değiştirme yoluna girmiş olur. Bedenini parça parça kaybeden din gider (milletin hayatından çıkar) onun yerine yeni kültürün dîni veya dinsizliği gelir.

  Kültür ile din arasında böyle bir bağ bulunduğuna göre; kültürün değişmesi dîni yakından ilgilendirir.

  İslâm'ın beş temel amacından biri dîni (müslümanların hayatında İslâm'ı) korumaktır. İslâm'ın korunmasını olumsuz etkileyen bir davranış, bir kültür değişimi, bir kültür taklidi haramdır, bazan bununla da kalmaz dinden çıkma sonucunu doğurur.

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Medine'ye göçünce, burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar, dînin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti.

  Daha pek çok hadîste, başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri/fonksiyonu bulunan âdet ve uygulamaları müslümanlara yasakladı.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Hızma ve küpe deliğinin kapanması gusle mani mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kulak veya burun gibi deliklerin kapandıktan sonra bunları tekrar delip içini yıkamak gerekmez. Kapandığı zaman içine su girmesine gerek yoktur. Bu nedenle sadece açık olan delikleri ovalayarak yıkamak gerekir. 3. 3
  Kulağınız da küpe için delinmiş delik veya hızma taktığınız delik , içinden su geçecek kadar geniş kalmış ise gusülde onun da içinin su görmesi gerekir. onun haricinde gusülde sıkıntı olur. Abdest için ise sıkıntı olmaz. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Peki bu soylediginizin bi hhukmu veya delili felan varmi benm kulagimda delik ve cok zorlanniyorum genckeen ikinciyi deldirmisdim.kulak deliği nasıl kapanır,  kulak deliği kapanırsa gusül olur mu,  kulak delikleri nasıl kapanır,  burun deliği kapanır mı,  küpe deliği nasıl kapanır,  kulak deliğinin kapanması günah mı,  kulak deliği kapanır mı