Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Elde olmadan iç çamaşırına damlayan idrar abdest ve namaza mani midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Elde olmadan iç çamaşırına damlayan idrar abdest ve namaza mani midir?

  Reklam
  SORU: Sayın hocam daha önce de size bir sualim olmuştu. Hiç üşenmeden geniş ve açıklayıcı bir cevap yazmışsınız. Allah sizden razı olsun. Hocam ben özürlü birisiyim ve bacaklarımda yürüme cihazı kullanıyorum. Onları sadece yatarken çıkarıyorum. Aksi taktirde yürüme durumum yok. Yürüme cihazı dediğim ayakta durmamı sağlayan ayaklardan kalçaya kadar çelik destektir. Her dakika çıkarılıp giyilmeyen türdendir. İnşallah bu kadar açıklama yetmiştir. Şimdi müsaadenizle sorum şu olacak. Ben her yerde abdest alamıyorum. Bir de alsam ayaklarımı yıkama şansım olmaz. Daha da önemlisi, aferdesiniz ama küçük abdestimi ayakta yapıyorum. Sıçrama ihtimali büyük. Bir de iç çamaşırımıza da damlatma ihitmali. Bu durum üzerine ne yapmam lazım iç çamaşırı konusunda ki temizlik ne derecede olmalı, en ufak bir damlatma olursa olmaz mı?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Size bir iki notum olsun, bana da dualar edersiniz.
  Siz adeta bir sevap makinesi gibisiniz. Yatarken, uyurken melekler size yazıp duruyorlar. Sabredip kadere asi olmadan yaşayın, mahşerde sabrınızın bedelini çok büyük bir ecir olarak bulacaksınız. Allah yardımcınız olsun.
  Rabbimiz öyle Rahîm, öyle Latîftir ki, sözle yazıyla anlatılamaz o. O, kimseye kaldıramayacağını yüklemez. O, ayağını yıkayabilene yıkamasını emretti. Taharet yapabilecek kadar sıhhat verdiği kullarından üzerlerine necaset sıçratmamalarını istedi.
  Siz, taharetin ne olduğunu biliyorsanız ve yapabilecek olsanız yapmaya hazır iseniz tamam; sizin için bir sorun yok. Ne ayaklarınızı yıkayın ne de necaset endişeniz olsun. Yapabildiğinizi yapın. Sonra da Rabbinizin huzuruna dönün. Eksiğinizi melekler tamamlar. Siz yeter ki beyninizde tamam olun.
  Allah’a emanet olasınız. Dualarınızı beklerim.
  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Elde olmadan iç çamaşırına damlayan idrar abdest ve namaza mani midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zorluklara rağmen ibadetlerin devam ettirilmesi hükmünü de artırmaktadır. Bu durumda abdest almak için geçirilen zamanda melekler dua ediyor olmalı.iç çamaşıra idrar damlaması,  namazda idrar damlaması,  iç çamaşırına damlayan idrar,  idrar damlamış iç çamaşırı ile namaz kılınır mı,  iç çamaşırında idrar namaz,  iç çamaşıra idrar damlaması abdesti bozar mı,  idrar bulaşmış çamaşırla namaz kılınır mı