Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Egzama,mantar ve mayasıldan çıkan safi sular abdesti bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Egzama,mantar ve mayasıldan çıkan safi sular abdesti bozar mı?

  Reklam
  Vücuttaki kabarcıklardan çıkan safi su, sahih olan görüşe göre, kan gibidir, abdesti bozar. Diğer bir görüşe göre ise, abdesti bozmaz.Bu ikinci görüşte, uyuz hastalığına yakalananlar ve çiçek çıkaranlar için kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüş ile amel edilmesinde bir beis olmadığı, İmam-ı Hulvanî`den nakledilmiştir. Mayasıl ve egzama yaşlığı ve parmak araları pişintisi ise, abdesti bozmaz.

  Mehmet Dikmen

  Mantar da mayasıl ve egzama gibidir. Bu görüşe göre siz de mantardan çıkan safi sudan dolayı abdestinizi yenilemek zorunda değilsiniz.
  Necaset olması açısından, Hanefilerde:Kan, necaset-i galizeden olup avuç içi kadar bir yerden fazla bir alana yayılmış olursa, namaza manidir. Ancak kan avuç içi kadar bir alandan az yere yayılmışsa, namaza mani değildir. Mantar egzama gibi kaşıntılardan çıkan sular da kan gibidir. Bunların da el ayası miktarını geçenler namaza mani olur.
  S.İslmyt  Paylaş
  Egzama,mantar ve mayasıldan çıkan safi sular abdesti bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Avuç içi kadar olmadığı sürece abdesti bozmaz. Eğer avuç içinden daha az bir miktar çıkmışsa abdesti bozmadığı için namaza da mani olmaz.mantar akıntısı abdesti bozar mı,  mayasil kanamasi orucu bozarmi,  egzama teyemmüm,  mantar abdesti bozar mı,  mayasil kanamasi oruc bozarmi,  mantar dan kaynaklı akıntı abdesti bozar mi,  egzama kasinti sivisi abdest bozarmi necis midir