Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Makat bölgesine parmak veya cisim sokmak guslü gerektirir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Makat bölgesine parmak veya cisim sokmak guslü gerektirir mi?

  Reklam
  Makat bölgesine parmak veya cisim sokmak guslü gerektirir mi?


  Bu meseleye ışık tutması bakımından gusülle ilgili bir prensibi hatırlayalım:
  Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa, bundan dolayı gusül gerekir. Arka tarafa parmak sokulursa gusül gerekmez.
  Şöyle ki: Kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.
  Bunun için bir kadın, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymazsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır. (Reddü’l-Muhtar, 1: 112.)


  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Makat bölgesine parmak veya cisim sokmak guslü gerektirir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu durumda cinsel haz duyup duymamak önemlidir. Herhangi bir nedenle doktor muayenesinde bir aletin sokulması durumunda eğer cinsel haz duyulmuşsa boy abdesti almak gerekir. Parmak durumunda da aynı hüküm geçerlidir.anüse cisim sokmak,  anüse parmak sokmak,  makata parmak sokmak,  erkeğin makatına cisim sokması,  makata cisim sokmak,  göte cisim sokmak,  erkeklerde anüse cisim sokmak