Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Oje abdeste ve gusül abdestine mani mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oje abdeste ve gusül abdestine mani mi?

  Reklam
  Oje abdeste mani mi? Gusül abdesti aldıktan sonra sürülen oje ile beraber, daha sonra normal namaz abdesti alınıp namaz kılınabilir mi?  Oje gusle ve abdeste manidir. Bu bakımdan abdest alınacağı zaman ojenin giderilmesi gerekir.

  Abdest alırken, yıkanması gereken uzuvlardan birinde kuru yer kalırsa, abdest sahih olmaz. Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerin yıkanması gerekir.

  Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup da suyun bedene ulaşmasına mani olanlar abdest ve gusle manidir. Abdest veya gusülden önce bunların çıkarılması gerekir.

  Buna karşılık, tabaka oluşturmayan saç boyası, kına gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engeli değildir.

  Abdest alındıktan sonra tırnaklara oje sürülürse namaz kılınabilir. Abdestin bozulması halinde, ojeyi giderip abdest alınması gerekir.

  Sorularlaislam


  Paylaş
  Oje abdeste ve gusül abdestine mani mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oje su geçirmeyip tırnak üzerinde tabaka oluşturduğu için abdest ve boy abdesti geçerli olmaz. Her ikisinde de suyun ulaşması gereken bir yer olan tırnak olduğu için ıslanması zorunludur.oje abdest ve gusül abdestine mâni midir