Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Saç Boyamak hakkında Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saç Boyamak hakkında

  Reklam
  Saç Boyamak
  Resulullah (s.a.v.) buyuruyor:
  Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor:
  "Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam'a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm:
  "Bunu hanımlarından birine götürün(de bunun saç ve sakalının rengini) değiştirsin. Fakat siyah(a boyamak)tan da kaçınınız" buyurdular."
  Süheybü'I-Hayr (r.a.) anlatıyor:
  "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  "(Ağaran saç ve sakallarınızı boyamada) kullandığınız en iyi boya şüphesiz şu siyahtır. (Çünkü siyah boya) kadınlarınızı size daha çok rağbet ettiricidir, düşmanınızın içinde de hakkınızda daha çok korku doğurucudur."
  Hz. Enes (r.a.)'a: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm saç ve sakalını boyadı mı?" diye sorulmuştu, şu cevabı verdi: "Aleyhissalâtu vesselâm, sakalının ön kısmında, onyedi veya yirmi tel kadar bir aklık görmüştür (bunlar için boya olur mu!) diye cevap verdi."
  Ebû Hüreyre (r.a)'tan nakledilen bir hadiste şöyle buyurulur:
  "Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız: yani saçlarınızı boyayınız"
  (Buhârî, Enbiyâ, 50; Libas, 67; Müslim, Libas, 80; Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Nesâî, Zîne, 14).
  "Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir"
  (Ebû Dâvud, Tereccül, 18; Tirmizî, Libâs, 20; Nesâî, Zîne, 16; İbn Mâce, Libâs, 32; Ahmed b. Hanbel, V, 147, 150, 154).
  İslâm'ın çıkışından önce yahudi ve hıristiyanlar güzel görünme ve süslenmenin Allah'a kullukla bağdaşmayacağını düşünerek, saçı boyayıp rengini değiştirmekten kaçınırlardı. Hz. Peygamber, ashabına bağımsız bir kişilik kazandırmak için saçı ve sakalı kına veya başka bir boya maddesi ile boyayabileceklerini bildirdi. Ancak bu emir bağlayıcı olmayıp mendupluk bildirir. (1)

  Diğer yandan kullanılacak boyada siyah renk tercih edilmemelidir. Çünkü saç boyası genellikle yaşlı erkeklerin beyazlaşan saçları için söz konusu olur.
  Siyah renk yaşlı kimseyi, olduğundan çok genç gösterir. Bu durum kınalama veya boyayı amacından saptırabilir.
  Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, onun siyaha boyamasında bir sakınca görülmemiştir. Nitekim Sa'd b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabelerin bu rengi tercih ettikleri nakledilmiştir. (1)  Genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur. Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz. (1)
  Konuyla ilgili hadissleri değerlendiren islam bilginleri saçın siyah dışındaki renklere boyanmasını, kına ile boyanmasını kural olarak caiz görmekle birlikte, üçüncü şahısların yanlış anlamasına ve aldanmasına yol açacağı için siyahla boyanmasının cevazında müterredit davranmışlardır. Kadınların saçlarını siyaha boyatması ise umumuiyetle caiz görülür. (2)
  Saç Boyası ve Gusül
  • Eğer saç boyası saç telleri üzerinde bir tabaka teşkil ederse gusle manidir. (3)
  • Su saçların aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile, suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalsa, gusül tamamlanmış olmaz. .... önemli olan diplerine suyun geçmesidir. (4)
  Kaynaklar:
  1) Şamil İslam Ansiklopedisi, Prof. Dr.Hamdi DÖNDÜREN - Uludağ Universitesi - İlahi,yat Fakültesi
  2) İlmihal, İslam ve Toplum, Türkiye Diyanet Vakfı, İslami Araştırmalar Merkezi
  3) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
  4) Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen, Fatih Dersiamlarından, Eski Diyanet İşleri Başkanı
  5) KÜTÜB-İ SİTTE


  Paylaş
  Saç Boyamak hakkında Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ben kapalıyım saçım siyah ama boyatmak istiyorum eşimde onaylıyor ama güsül almayı engeller diye biraz tereddüt içndeyim yardım cı olur musunuz 3. 3
  Alıntı kzlaslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben kapalıyım saçım siyah ama boyatmak istiyorum eşimde onaylıyor ama güsül almayı engeller diye biraz tereddüt içndeyim yardım cı olur musunuz

  dipleri kapatmayan boya tercih etmelisin orjanik boyalar,bitkisel boyalar güvenilir


  Saç Boyası ve Gusül

  • Eğer saç boyası saç telleri üzerinde bir tabaka teşkil ederse gusle manidir. (3)
  • Su saçların aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile, suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalsa, gusül tamamlanmış olmaz. .... önemli olan diplerine suyun geçmesidir. (4)
 4. 4
  tşk allah razı olsun 5. 5
  Kayıtsız Üye
  ben 29 yaşındayım ve saçımda beyaz var biraz açık renkle boyadığım zaman kapanmıyor bu durumda siyaha boyayabilirmiyimadetliyken saç boyanırmı,  adetken saç boyanır mı,  saç boyası abdest geçirir mi diyanet,  siyah saç boyası abdest geçirir mi,  adetliyken saç boyanırmı diyanet işleri,  saç boyası abdest geçirir mi,  siyah boya abdest geçirir mi