Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan GUSÜL (Boy Abdesti) Nasıl Alınır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  GUSÜL (Boy Abdesti) Nasıl Alınır?

  Reklam
  GUSÜL (Boy Abdesti)

  Gusl, Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir. Cenâb-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" (el-Mâide, 5/6) buyurmaktadır.Gusül, tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır.Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.
  Guslün daha çok manevî bir temizleme aracı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü vücudumuzun herhangi bir yerinde görünür bir pislik veya kir-pas olmasa bile cünüb olan kimsenin ibadetlerini yerine getirebilmesi için mutlaka gusletmesi gerekir. Ayrıca gerekli şartları yerine getirilmeyen yıkanma, ne kadar itinalı yapılırsa yapılsın guslün yerine geçmez ve bununla cünüblükten kurtulmak mümkün olmaz. Cünüb olan kimse ilk fırsatta gusletmeye çalışmalıdır. Bu durumda ancak, içinde bulunduğu namaz vaktinin çıkmasına kadar müsaade vardır; daha fazla geciktirnıesi günâh kazanmasına sebep olur.

  Guslün vücud için faydalarına işaret eden doktorlar bu hususta şunları söylemektedir: İnsanın başına usletmesi gerektiren bir hal gelince bütün damarlarda büyük bir sarsıntı olur. Vücutta bir yorgunluk ve gevşeklik meydana gelir. Bu yorgunluk ve sarsıntıyı gidermek için vücudun her tarafını yıkamak lâzımdır. Demek ki; guslü gerektiren hallerde sadece bazı organlar değil, vücudun tamamı yıkanma ihtiyacı hissetmektedir. Çünkü gerek cünüblükte, gerekse hayız ve nifâs hâlinde, başta kalp olmak üzere bütün organlar ve kan dolaşımı, yorgunluklarını, ancak güzel bir boy abdesti ile tertemiz bir zindeliğe terkedeceklerdir. Allah'ın her emrinde olduğu gibi gusül abdestinde de bizim bildiğimiz ve bilemediğimiz daha birçok hikmet ve faydalar bulunmaktadır
  Erginlik çağına gelmiş her müslüman erkeğin ve kadının şu durumlarda boy abdesti alması farzdır.

  1) Cünüplük; yani cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin (sperm) şehvetle vücut dışına çıkması.
  2) Hayız (kadının âdet görmesi) ve nifâs (lohusalık) hâlinin sona ermesi.
  Bazı durumlarda da gusletmek, sünnet veya müstehabdır. Meselâ; Hac ve Umre yapmak maksadıyla Mekke ve Medine'ye girmeden önce, hac mevsiminde Mina ve Müzdelife'de bulunmadan önce; yağmur duasından önce; herhangi bir hayırlı iş için müslümanlarla bir araya gelmeden ve mübarek gecelerde gusletmek sünnet ve müstehabdır. '

  Guslün Farzları

  I) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
  2) Buruna su çekmek ve yıkamak.
  3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
  Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.

  Guslün Sünnetleri

  1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak.
  2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek.
  3) Gusülden evvel abdest almak.
  4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak.
  5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak.
  6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak.
  7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak.
  8) Guslederken konuşmamak.
  9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak
  10) Gusulden sonra çabucak giyinmektir.

  Guslün Adabı

  Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar. Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar. Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır. Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar. Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker. Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, küpe delikleri, oyluklar ve kaş diplerinin ıslanmasına, göbeğinin içine suyun ulaşmasını sağlar.Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

  Guslü Gerektirmeyen Haller

  Henüz şehvet duygusu oluşmamış ve bulûğa ermemiş çocuğun cinsî yakınlaşmada bulunması.Tenâsül uzvundan şehvetle açık bir sıvı hâlinde meni akması.Cinsî bir şehvet duyulmasına rağmen meninin dışarıya çıkmaması.Şehvetten, başka bir şeyden (hastalık, heyecan vs.) dolayı meninin akması, kızın bekâretini gidermeyen cinsî bir yakınlaşma (çünkü kızlık zarı haşefenin sünnet yerine kadar girişini engeller). Bu gibi durumlarda gusül farz değildir.

  Gusletmeleri Farz Olanların, Gusülsüz Olarak Yapmaları Caiz Olan Hususlar

  - Zikretmek; tesbih etmek; salât ve selâm getirmek,

  - Kur'an ayetlerini kelime kelime öğretmek,

  - Dua maksadıyla Kur'an'dan ayetler okumak,

  - Kelime-i şehâdet getirmek,Kur'an'a bakmak.

  - Bitişik olmayan bir kap içerisinde bulunan mushafa dokunmak

  - Uyumak (Cünübün abdest aldıktan sonra uyuması daha iyidir).

  - Cünüp iken yemek yeneceği veya içileceği zaman elleri yıkamak ve ağzı çalkalamak gerekir.

  - Bunların yanısıra, Ramazan'da cünüp olarak sabahlayan kimse veya gündüz uyuyarak ihtilam olan kimsenin orucu bozulmaz.

  Cünüb olan kimsenin ise; Dinî kitaplardan herhangi birini elle tutması ve okuması; elini ve ağzını yıkamadan yiyip içmesi ve eliyle tutmadığı bir kağıda Kur'an ayetleri yazması mekruhtur.

  Kaynaklar:

  1) Şamil İslam Ansiklopedisi
  2)Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN


  Paylaş
  GUSÜL (Boy Abdesti) Nasıl Alınır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Boy abdesti cünüp veya ay hali gibi durumlarda alınır. Fakat kişi isteğine bağlı olarak bunlar olmadan da alabilir. Neticede boy abdestinin onlarca faydası bulunmaktadır. Niyet ederek ağız ve burun üçer defa temizlenir. Daha sonra baştan başlayıp üzerine su dökerek alınır.gusül abdesti nasıl alınır resimli,  gusul abdest nasil alinir resimli,  cünüp abdesti nasıl alınır resimli,  boy abdesti nasıl alınır