Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan gusülle namaz kılınır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  gusülle namaz kılınır mı?

  Reklam
  selamun aleyküm mümineler,regl bittikten sonra aldığımız gusülle namaz kılabilir miyiz,yoksa tekrar namaz abdesti de almamz gerekirmi?


  Paylaş
  gusülle namaz kılınır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatühü cünüplük ve hayız halinden sonra alınan güsül abdesti ile namaz kılabilirsiniz. 3. 3
  Selamalaykum mümine hanım acaba bu cevabınızın bir delili ve kaynağı var mı mutlaka öğrenmek isterim 4. 4
  Gusül Abdesti ile Namaz Kılınır mı?
  “Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

  Bu ayete göre cünüp olanlar ancak gusül abdesti almak sureti ile namaz kılabileceklerdir. Dolayısıyla bir kişi gusül abdesti aldıktan sonra abdesti bozucu herhangi bir sebep olmadığı müddetçe yeni bir namaz abdesti almaya gerek olmadan namaz kılabilir. Bu konuda gusül yeterlidir.  Âişe radıyallahu anha’dan rivâyet edilmiştir:

  “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebu Dâvûd, Taharet, 98)

  Âişe radıyallahu anha’dan rivayet edilmiştir:


  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gusülden sonra abdest almazdı.” (Tirmizi, Taharet, 79; Nesâî, Tahâret 160; İbn Mâce, Tahâret, 96; Ahmed b. Hanbel, 6/68; 192)


  Bu hadisi rivayet ettikten sonra İmam Tirmizî: “Sahabe ve tabiin ilim adamlarından birçoğunun görüşü budur. Yani “Gusülden sonra abdest almak gerekmez” derler.” Açıklamasını yapmıştır.

  Abdullah İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah’a gusül abdesti aldıktan sonra abdest almakla alakalı bir soru sorulunca O; “hangi abdest gusül*den daha iyi olabilir?” buyurmuştur. (Hâkim, Müstedrek, Taharet, hadis no: 103 (548).
 5. 5
  Allah(c.c) razı olsun bilgi için mümine abla..gusulle namaz kılınır mı,  gusülle namaz kılınırmı,  gusülle namaz kılınır mı,  gusül abdestle namaz kılınırmı,  gusül abdesti ile namaz kılınırmı,  gusül abdesti namaz kılınırmı,  gusulle namaz kılınırmı