Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan abdestim bozuluyormu yeniden abdest almam gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  abdestim bozuluyormu yeniden abdest almam gerekir mi?

  Reklam
  Selamun aleykum arkadaslar din konusunda cok az bir bilgim var ama son zamanlarda ilgim artti okumaya ve bilmedigim seyleri ogrenmeye calisiyorum allahin izniyle basaricagimi umut ediyorum.
  Benim sorunum afedersiniz ama kisa araliklarla idrara cikmam bir kuran okucagim zaman bile abdest alsam daha bitmeden tekrar kullanmak ihtiyaci duyuyorum bu bende uzun yillardir olagan birsey ve son zamanlarda ictigim bir ilac bunu iyice arttirdi simdi hic bekleyemiyorum hemen gitmem gerekiyor.
  Bu durumda abdestimi tekrarlamam mi gerekiyor yada bu sekilde okumaya devam edebilirmiyim ...


  Paylaş
  abdestim bozuluyormu yeniden abdest almam gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aleyküm Selam
  Eğer gerçekten hiç dayanamıyorsanız ve kaçırıyorsanız bu özürdür.Her ezanla birlikte abdest alıp ibadetlerinizi yapabilirsiniz.Kaçırsanız bile abdestiniz bozulmaz.Ama aldığınız abdest o namaz vakti çıkana kadar geçerlidir.(Yanlışım varsa yöneticilerimizden düzeltmelerini rica ediyorum) 3. 3
  ve aleykumusselam bacım idrara çıktınız zaman yeniden abdest almanız gerekir.
  abdestsiz kuran okunmaz

  Abdestsiz neler yapılamaz?

  Abdestsiz bir kimsenin yapamayacağı şeyler şunlardır: Farz, vacip veya nafile olan tüm namazları kılamaz. Tilavet secdesi yapamaz. Kabe’yi tavaf edemez. Kur’an-ı Kerim’i ayrı bir kılıf içinde olmadıkça eline alamaz. Fakat Kur’an-ı Kerimi ezber olarak veya karşıdan Mushaf’a bakarak abdestsiz okuyabilir.


  (Temel İlmihal Bilgileri, Ş. Bektaşoğlu)
imam nikahi icin abdest almak gerekirmi