Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Sünnet Üzere Teyemmüm Nasıl Alınır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sünnet Üzere Teyemmüm Nasıl Alınır?

  Reklam
  Sünnet Üzere Teyemmüm Nasıl Alınır?
  Teyemmüm edecek olan kimse, önce teyemmüme kalben ve dil ile niyet ederek, ellerini parmaklarının arası açık olarak temiz bir toprak veya toprak cinsinden bir madde üzerine koyup ileri doğru sürer. Sonra geriye çeker. Sonra ellerini çırparak fazla tozları silkeler. Bundan sonra iki eli ile yüzünün her tarafını kaplıyacak şekilde mesheder. Böylece toprağa birinci vuruş yerine getirilmiş olur. Sonra tekrar önceden yaptığı gibi, iki elini toprağa vurur, ellerini ileri-geri sürter, fazla tozu silkeler. Bundan sonra sol elinin işaret parmağı ile baş parmağını birbirinden ayırır, kalan üç parmağın iç kısmı ile sağ elinin arkasını dirseğine kadar sıvazlar. Önceden ayırmış olduğu işaret ve başparmağı ile de iç kısmını sıvazlar. Böylece sağ kolun meshi bitmiş olur. Sıra sol kolun da bu şekilde meshedilmesiyle, teyemmüm tamamlanmış olur. Görüldüğü gibi, teyemmümde önce niyet edilmekte, sonra eller toprağa iki kere vurularak birinci vuruşta yüz, ikinci vuruşta da sırasıyla sağ ve sol kollar sıvazlanmaktadır.


  Mehmet Dikmen  Paylaş
  Sünnet Üzere Teyemmüm Nasıl Alınır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz abdestte olduğu gibi teyemmümde de besmele ile başlar elleri yere vurarak öne doğru sürmek ve daha sonra toprağı silkmek önce yüzünü mesh etmek daha sonra yine toprağa elini değdirip kollarını mesh etmesi ile teyemmüm alırdı.