Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Abdestsiz Kuran okumanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdestsiz Kuran okumanın hükmü nedir?

  Reklam
  Abdestsiz Kuran okumanın hükmü nedir?

  Gusül abdesti veya namaz abdesti olmaksızın Kur'an-ı Kerim okumanın günah olduğuna dair delil nedir?


  Değerli Kardeşimiz;

  Kuran Allah’ın kelamıdır. Vakıa suresi 79. ayetteki “o Kuran’a temizlenelerden başkası el süremez.” emrinden dolayı Kuran’a abdestsiz dokunmak doğru değildir. Bu ayeti farklı yorumlayanlar var ise de İslam alimlerinin ortak görüşü Kuran’a abdestsiz dokunmanın doğru olmadığıdır.

  Ancak abdesti olmayan birinin el dokundurmadan karşısında bulunan Kuran’dan okuması veya ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuması caizdir.

  Cünüp olan bir kimse ise Kuran’a el süremediği gibi onu okuyamaz da. Ayetelkürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse bunları dua niyetiyle okursa bir sakıncası olmaz. (Hamdi Yazır, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı. Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, IV. 157.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Abdestsiz Kuran okumanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerime abdestsiz olarak dokunulmaması gerektiği ile ilgili ayeti kerime bulunmaktadır. Yine hadisi şeriflerde de bu konuya değinilmiştir. Kuranı kerime abdestli bir şekilde dokunmak saygı göstergesidir.abdessiz kuran okumanın günahı nedir