Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan taharet almadan abdest almak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  taharet almadan abdest almak

  Reklam
  taharet almadan abdest almak


  Değerli Kardeşimiz;

  Her abdestten önce taharet alamk şart değildir. Tuvalet ihtiyacı görüldükten sonra taharet alınır.

  Namazın farzlarından birisi de necasetten taharettir. Yani bedenimizde veya elbisemizde bulunan necasetin giderilip o şekilde namaza durulması gerekir. Hanefi mezhebine göre az bir necaset namaza mani teşkil etmez. Bu bakımdan namaza mani olmayacak kadar bir necaset bulaşmışsa taharet alınmadan da abdest alınıp namaz kılınabilir. Bu necasetin ölçüsü aşağıda verilecektir. Ancak takvaya uygun olanı hiç necaset olmadan namaza durmaktır.

  Şeriatın temiz saymadığı, necis (pis) kabul ettiği şeylerin fıkıh kitablannda iki kısma ayrılarak incelendiği görülür:

  1 — Ağır Necaset (Necaset-i Galîza),
  2 — Hafif Necaset (Necaset-i Hafife)

  Bu ayırım, pisliğin az veya çok oluşuna göre değil, namazın sıhhatına mâni olup olmayan miktarına göre yapılmaktadır.

  Yoksa pislik, ister galiz olsun, ister hafif, eşyayı kirletmekte birbirine eşittir. Meselâ, bunlar az miktarlardaki bir suyun içine düşseler, o suyu derhal necis (pis) ederler. Artık o sudan abdest almak caiz olmaz.

  • Galiz Necasetten Namazın Sıhhatine Mâni Olan Miktar Ne Kadardır?
  Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.
  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse yok edilmesi sünnettir.

  Kaynak:Mehmed Dikmen, İslam İlmihali, Cihan Yayınları, İstanbul, 1991, ss. 162-163.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  taharet almadan abdest almak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişinin ihtiyacı yoksa ve ön ve arkadan herhangi bir şey çıkmamışsa taharetlenmesi gerekmez. Kişi eğer şüpheye girse bile taharetlenmesi şart olur.abdest almadan önce taharet şart mı,  Abdest almadan önce tuvalete gitmek şart mı,  taharetsiz namaz kılınır mı,  abdest almadan önce tuvalete gitmek,  taharet farz mıdır,  tuvalete girmeden abdest alınır mı,  abdest almak için tuvalete gitmek şart mı