Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Ameliyatlı İken Gusül Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ameliyatlı İken Gusül

  Reklam
  AMELİYATLI İKEN GUSÜL

  Âdetli iken ameliyat olan bir kadın, ameliyattan bir iki gün sonra âdeti biterse namaz kılabilmek için gusül yapmalı mıdır? Halbuki doktor buna müsaade etmiyor. Teyemmüm yapsa yeterli olur mu?

  Bu tür konularda karar verecek olan doktorun hem hâzik (bıranjında yetkili) hem de Müslümân (farzlara ve haramlara riayet eden) olması gerekir. Böyle bir doktorun ameliyatta ya da herhangi bir hastalıkta, yıkanması zararlıdır, dediği organ veya bölge yıkanmaz. Diğer yerler yıkanır; o bölge sargı üzerinden meshedilir, zarar veriyorsa mesh de bırakılır. Ameliyatlı kimse namaz ve ibadetlerini böylece eda eder.

  Doktor, yıkamak vücudunun her yerine zararlıdır, derse hiçbir yerini yıkamaz, teyemmümle ibadet yapar. Bu durumda teyemmüm hem gusül hemde abdest yerine geçtiğinden, namaz için ayrıca abdest almaya da gerek yoktur. Eğer abdest azalarm yıkaması zarar vermiyorsa oralarm ve suyun zarar vermediği diğer yerlerini zaten yıkamalıdır. Dediğimiz geri kalan yerlerini de meshetmelidir. Eğer mesh de zarar verecekse ona da gerek yoktur.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi  Paylaş
  Ameliyatlı İken Gusül Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eğer vücudun belirli bir yerin ıslanmaması gerekiyorsa o zaman diğer kısımlar yıkanarak boy abdesti alınır. Eğer bütün vücudun yıkanması zararlıysa o zaman teyemmüm ile abdest alır teyemmümün özelliği küçük ve boy abdesti olarak geçmesidir.