Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan İstibra Yapılmadan Abdest Alınca Ne Olur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstibra Yapılmadan Abdest Alınca Ne Olur?

  Reklam
  İstibra Yapılmadan Abdest Alınca Ne Olur?  Küçük su döktükten sonra istibranın yapılması durumu, abdestin sıhhatına mâni olan idrar sızıntısını kesmek içindir. İdrarını yaptıktan hemen sonra istibra yapmadan abdest alan ve bu sırada da kendisinden idrar akıntısı gelen kimsenin aldığı abdest, haberi olmadan bozulur ve bu abdestle kılınan namaz da sahih olmaz. Bu bakımdan istibra konusunda oldukça titiz davranmalıdır. Bir hadîs-i şerîfte: "İdrardan sakınınız. Çünkü kabir azâbının çoğa ondandır" buyrularak, Müslümanların, küçük su döktükten sonra temizliğe (istibraya) son derece dikkat etmeleri istenmiştir. Kadınlara istibra gerekmez. Onların idrar yaptıktan sonra hemen abdest almayıp bir süre beklemeleri kâfidir. İstinca istibranın sıhhî faydaları da vardır.


  Mehmet Dikmen  Paylaş
  İstibra Yapılmadan Abdest Alınca Ne Olur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimiz tuvalet adabını gereği gibi yapılması konusunda uyarmıştır. İnsanların sağlığını da doğrudan etkilediği için dikkat etmek gerekir. KAbir azabının çoğu tuvalette sıçrayan idrardan olacağı bildirilmiştir.