Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Abdest üzerine abdest almak caiz midir?Abdest bozulmadan yeniden abdest alınabilir mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdest üzerine abdest almak caiz midir?Abdest bozulmadan yeniden abdest alınabilir mi

  Reklam
  Abdest üzerine abdest almak caiz midir? Abdest bozulmadan yeniden abdest alınabilir mi?

  Resulullah (a.s.)'ın hadisine binaen her namaz için abdest almak menduptur. "Ümmetime zor gelmeseydi, onlara her namaz için abdesti, her abdestle de misvağı emrederdim."(1)

  Öncekiyle farz veya nafile bir namaz kılmış ise abdestin yenilenmesi menduptur. Çünkü o "nur üstüne nurdur." Resulullah (a.s.) buyurdu: "Temizken abdest alana on hasenat yazılır."(2)

  Şer'an yapılması istenen bir amel yapmamış idiyse yeniden abdest almak israf sayılır. (3) îbni Mace, Hakim, Ahmed ve Beyhaki'nin Sevban'dan rivayet ettikleri hadise devamlı abdestli olmak da menduptur "Doğru olun; men edilemiyeceksiniz. Bilin ki, en hayırlı ameliniz namazdır. Hakikî müminden başkası da daima abdestli olmaya çalışmaz."

  Dipnotlar:
  1. Sahih bir isnadla Ahmed, Ebu Hureyre'den rivayet etmiştir. Neylü'l-Evtar, I, 210.
  2. Ebu Davud, Tirmizi ve İbni Mace, Îbni Ömer'den rivayet etmiş olup derece yönünden zayıf bir hadistir. Fakat faziletler hususunda zayıf hadisle amel olunacağını hadis alimleri beyan etmişler-dir.
  3. İbni Abidin, Reddü'l-Muhtar, 1,111.  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Abdest üzerine abdest almak caiz midir?Abdest bozulmadan yeniden abdest alınabilir mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Abdesti yenilemek peygamber efendimizin tavsiye ettiği bir durumdur. Bir abdestle istediği kadar vakit namazını kılabiliyorken abdestin tazelenmesi ise daha güzel bir davranış olduğu bildirilmiştir.