Soru ve Cevaplarla İslam ve Abdest / Teyemmüm soruları Forumundan Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili hadis var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili hadis var mıdır?

  Reklam
  Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili hadis var mıdır?

  Abdestten sonra iki rekat namaz kılmak farz değil, sünnettir. Dolayısıyla, abdest aldıktan sonra -farz hariç- iki rekat namaz kılmayanın günahkâr olduğuna dair bilgi yanlıştır. Çünkü ne ayette ne de hadislerde böyle bir bilgi vardır. Tek bilgi onun sünnet olduğu yolundadır.

  Konuyla ilgili hadis-i şerifte Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim güzelce/benim gibi abdest alıp ardından -içinde başka şeylerle meşgul olmaksızın- iki rekat namaz kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”(Buharî, Vudu, 24, 28; Müslim, Taharet, 3-4).

  Alimler bu gibi hadislere dayanarak abest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmanın sünnet oluğunu söylemişlerdir.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/64).  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılmakla ilgili hadis var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Abdesti gerektiği gibi alan ve abdest aldıktan hemen sonra hiç bir iş ile meşgul olmadan iki rekatlık namaz kılıp Allah rızasını gözeten kimsenin günahlarının bağışlanacağını peygamber efendimiz bildirmiştir.